Põhivara on ettevõtte jaoks oluline mõiste, mis mängib suurt rolli raamatupidamises ja finantsaruannetes. Vaatleme põhivara mõistet, selle erinevaid liike, amortisatsiooni, põhivara arvele võtmist ja maha kandmist ning põhivara müümist. Lisaks selgitame materiaalse ja immateriaalse põhivara erinevusi ning erinevust raamatupidamisliku ja turuväärtus hinnas.
Mis on põhivara ja kuidas see jaguneb?
Põhivara on ettevõtte pikaajaline vara, mida kasutatakse tootmisprotsessis või teenuste osutamisel ja mille kasutusiga on üle ühe aasta. Põhivara jaguneb kaheks: materiaalne ja immateriaalne põhivara.
Materiaalne põhivara – need on füüsilised varad, nagu hooned, masinad, seadmed ja transpordivahendid.Immateriaalne põhivara – need on mittefüüsilised varad, nagu patendid, litsentsid, kaubamärgid ja autoriõigused.
Mis on amortisatsioon ja millised on levinud määrad?
Amortisatsioon on põhivara järkjärguline kulumine kasutusaja jooksul. Raamatupidamises kajastatakse amortisatsiooni kulu, mis jaotatakse vara kasutusaja peale. Levinumad amortisatsioonimäärad on:
Lineaarne amortisatsioon – kulu jaotatakse ühtlaselt kogu kasutusaja peale.Redutseeriv amortisatsioon – kulu jaotatakse aastate peale nii, et iga aasta amortisatsioon on eelnevast aastast väiksem.
Degressiivne amortisatsioon – kulu jaotatakse kiiremini algusaastatel ja aeglustub hiljem.
Kuidas põhivara arvele võtta ja amortisatsiooni arvestada?
Põhivara võetakse arvele soetusmaksumuse alusel, mis sisaldab kõiki ostmisega seotud kulusid (nt transport, paigaldus). Põhivara arvelevõtmise alammääraks on tavaliselt ettevõtte raamatupidamise siseeskirjas sätestatud summa, näiteks 1000 eurot.
Amortisatsiooni arvestamisel tuleb valida sobiv amortisatsioonimeetod ja -määr, mis põhineb vara kasutusajal ja eeldataval kulumisprotsessil. Näiteks hoone puhul võib kasutada 2% lineaarset amortisatsiooni aastas, mis tähendab, et iga aasta vähendatakse hoone soetusmaksumust 2% võrra.
Mis on raamatupidamislik väärtus ja turuväärtus?
Raamatupidamislik väärtus on põhivara jääkväärtus raamatupidamises ehk soetusmaksumus miinus kogunenud amortisatsioon. Turuväärtus on seevastu summa, mille eest vara saaks müüa vabaturul. Turuväärtus võib erineda raamatupidamislikust väärtusest, kuna see sõltub turutingimustest ja vara tegelikust seisukorrast.
Kui põhivara on amortiseerunud raamatupidamislikult, kas see tuleb maha kanda?
Kui põhivara raamatupidamislik väärtus langeb nulli, tähendab see, et kogu vara soetusmaksumus on amortisatsiooni kaudu kuludeks kajastatud. Kuid see ei tähenda automaatselt, et vara tuleb maha kanda. Maha kandmine on vajalik, kui vara on lakanud ettevõttele tulu teenimast või hävinud või kui vara tegelik väärtus on langenud alla raamatupidamisliku väärtuse.
Kui müüa põhivara, mida tuleb jälgida ja oluline on müüa turuväärtusega?
Põhivara müümisel tuleb jälgida, et müügihind vastaks vara turuväärtusele. Kui müügihind erineb raamatupidamislikust väärtusest, tekib kasum või kahjum, mis tuleb kajastada finantsaruannetes. Oluline on hinnata vara tegelikku seisukorda ja võrrelda seda sarnaste varadega turul, et leida õiglane müügihind.
Näited põhivara müügist:
- Ettevõte müüb sõiduauto, mille raamatupidamislik väärtus on 8000 eurot, turuväärtusega 10 000 eurot. Ettevõtte saab müügikasumi 2000 eurot.
- Ettevõte müüb masina, mille raamatupidamislik väärtus on 5000 eurot, turuväärtusega 4000 eurot. Ettevõtte kannab müügikahjumi 1000 eurot.
Milline mõju on põhivarale ettevõtte bilansis ja kasumiaruandes?
Põhivara mõjutab ettevõtte bilanssi, kuna see on osa ettevõtte varadest. Põhivara amortisatsioon mõjutab kasumiaruannet, kuna see kajastub kuluna. Põhivara müük võib mõjutada kasumit kas positiivselt või negatiivselt, sõltuvalt müügihinna ja raamatupidamisliku väärtuse erinevusest. Põhivara ja amortisatsiooni kajastamine finantsaruannetes aitab näidata ettevõtte investeeringute taset, vara kulumist ja ressursside juhtimise efektiivsust.
Põhivara mõju ettevõtte bilansis ja kasumiaruandes
Investeeri põhivarasse mõistlikult: Vali põhivara, mis toetab ettevõtte ärieesmärke ja aitab tõsta tootlikkust või vähendada kulusid. Investeeringute tasuvust tuleks hinnata kriitiliselt.Põhivara on ettevõtte jaoks oluline komponent, mis mõjutab nii bilanssi kui ka kasumiaruannet. Põhivara haldamine, amortisatsiooni arvestamine ja põhivara müük on olulised protsessid, mis aitavad ettevõttel efektiivselt ressursse juhtida ja finantstulemusi optimeerida. Mõistlik põhivara juhtimine aitab tagada ettevõtte jätkusuutlikkuse ja konkurentsivõime.
Näidis amortisatsiooniarvutus põhivaraga
Soetusmaksumus: 100 000 eurot, kasutusiga: 40 aastat, amortisatsioonimeetod: lineaarne
Amortisatsioonimäär aastas = 100% / kasutusiga = 100% / 40 = 2,5% aastas Amortisatsioonikulu aastas = soetusmaksumus * amortisatsioonimäär = 100 000 * 2,5% = 2500 eurot aastas
Masinad ja seadmedSoetusmaksumus: 20 000 eurot, kasutusiga: 5 aastat, amortisatsioonimeetod: lineaarne
Amortisatsioonimäär aastas = 100% / kasutusiga = 100% / 5 = 20% aastas Amortisatsioonikulu aastas = soetusmaksumus * amortisatsioonimäär = 20 000 * 20% = 4 000 eurot aastas
Intellektuaalne vara (näiteks litsents)Soetusmaksumus: 10 000 eurot, kasutusiga: 10 aastat, amortisatsioonimeetod: lineaarne
Amortisatsioonimäär aastas = 100% / kasutusiga = 100% / 10 = 10% aastas Amortisatsioonikulu aastas = soetusmaksumus * amortisatsioonimäär = 10 000 * 10% = 1 000 eurot aastas
Kokkuvõte:
- Ehitiste amortisatsioonikulu aastas: 2 500 eurot
- Masinate ja seadmete amortisatsioonikulu aastas: 4 000 eurot
- Intellektuaalse vara (litsentsi) amortisatsioonikulu aastas: 1 000 eurot
Kogu amortisatsioonikulu aastas: 2 500 + 4 000 + 1 000 = 7 500 eurot.
Kui oleme arvutanud amortisatsioonikulud aastas, võime vaadata, kuidas need mõjutavad ettevõtte raamatupidamislikku väärtust aastate lõikes.
I aasta:
- Ehitiste raamatupidamislik väärtus: 100 000 - 2 500 = 97 500 eurot
- Masinate ja seadmete raamatupidamislik väärtus: 20 000 - 4 000 = 16 000 eurot
- Intellektuaalse vara (litsentsi) raamatupidamislik väärtus: 10 000 - 1 000 = 9 000 eurot
II aasta:
- Ehitiste raamatupidamislik väärtus: 97 500 - 2 500 = 95 000 eurot
- Masinate ja seadmete raamatupidamislik väärtus: 16 000 - 4 000 = 12 000 eurot
- Intellektuaalse vara (litsentsi) raamatupidamislik väärtus: 9 000 - 1 000 = 8 000 eurot
III aasta:
- Ehitiste raamatupidamislik väärtus: 95 000 - 2 500 = 92 500 eurot
- Masinate ja seadmete raamatupidamislik väärtus: 12 000 - 4 000 = 8 000 eurot
- Intellektuaalse vara (litsentsi) raamatupidamislik väärtus: 8 000 - 1 000 = 7 000 eurot
Nii jätkates arvutatakse igal aastal uued raamatupidamislikud väärtused, kuni kasutusiga lõpeb või vara müüakse või maha kantakse.
Ettevõtte amortisatsioonikulude mõju kasumiaruandele on otsene, kuna amortisatsioonikulud vähendavad ettevõtte kasumit. Näiteks, kui ettevõtte aastane brutokasum on 30 000 eurot, siis pärast 7 500 euro suuruse amortisatsioonikulu arvestamist on ettevõtte puhaskasum 22 500 eurot (30 000 - 7 500).
Ettevõtte amortisatsioonikulude mõju bilansile avaldub põhivara raamatupidamisliku väärtuse vähenemises aja jooksul. See omakorda mõjutab ettevõtte varade ja omakapitali suurust bilansis.
Amortisatsioon oluline raamatupidamise protsess, mis aitab kajastada põhivara väärtuse vähenemist ja kulumist aja jooksul. See mõjutab otseselt ettevõtte kasumit, varade väärtust ja omakapitali ning aitab ettevõtte juhtkonnal teha paremaid otsuseid vara kasutamise, investeeringute ja müügi osas. Amortisatsioon aitab saavutada realistlikku pilti ettevõtte finantsseisundist ning ressursside kasutamise efektiivsusest.
Mõned soovitused ettevõtetele amortisatsiooniga seotud otsuste tegemisel
Hinnake regulaarselt põhivara kasutusiga: Tegelik kasutusiga võib erineda esialgsest hinnangust, mistõttu on oluline seda perioodiliselt üle vaadata ja vajadusel kohandada.
Võrrelge erinevaid amortisatsioonimeetodeid: Lineaarne amortisatsioon on lihtne ja laialt levinud, kuid mõnel juhul võib olla sobivam kasutada jääkväärtuse või kasutuse intensiivsusega seotud meetodeid.
Pidage silmas maksualaseid reegleid: Eri riikides kehtivad erinevad amortisatsioonireeglid, mis mõjutavad ettevõtte maksukohustust. Oluline on olla kursis kohalike maksureeglitega ning arvestada neid amortisatsioonikulude kajastamisel.
Planeerige investeeringuid ja vara müüki: Korrapärane amortisatsiooniarvutuste tegemine aitab ettevõttel planeerida tulevasi investeeringuid, näiteks masinate ja seadmete uuendamist, või otsustada, millal on õige aeg vara müüa.
Arvestage amortisatsiooniga eelarve koostamisel: Amortisatsioonikulud mõjutavad ettevõtte kasumit, seega on oluline neid arvesse võtta eelarve koostamisel ja tulemuste prognoosimisel.
Amortisatsiooni õige arvestamine ja analüüs ettevõttel paremini mõista oma põhivara väärtuse vähenemist, teha informeeritud otsuseid investeeringute, müügi ja ressursside haldamise osas ning optimeerida finantstulemusi. Amortisatsioon on oluline protsess, millele tuleb ettevõtte juhtimisel pöörata tähelepanu, et tagada ettevõtte jätkusuutlikkus ja konkurentsivõime.
Põhivara ümberhindlus
Põhivara ümberhindlus on protsess, mille käigus hinnatakse ettevõtte põhivara raamatupidamislik väärtus üle, et see vastaks vara tegelikule turuväärtusele. Ümberhindluse eesmärk on tagada, et ettevõtte finantsaruannetes kajastatakse põhivara õiglaselt, arvestades turutingimuste muutusi, vara kulumit ja muud asjaolusid.
Põhivara ümberhindlus võib toimuda järgmistel juhtudel:
Põhivara turuväärtuse märkimisväärne muutus: Kui põhivara turuväärtus on oluliselt tõusnud või langenud, võib olla vajalik ümberhindlus, et kajastada vara tegelikku väärtust ettevõtte bilansis.
Vara oluline kulumine või amortisatsioon: Kui põhivara on aja jooksul intensiivselt kasutatud ja amortisatsioon ei peegelda enam vara tegelikku väärtust, võib olla vajalik ümberhindlus.
Muudatused turutingimustes: Majanduskeskkonna muutused, konkurents, tehnoloogia areng või regulatsioonid võivad mõjutada põhivara väärtust ning tekitada vajaduse ümberhindluse järele.
Põhivara ümberhindluse protsess hõlmab järgmisi samme:
Vara hindamise ekspert: Ümberhindluse läbiviimiseks võib ettevõte palgata sõltumatu eksperti, kes hindab põhivara turuväärtust, võttes arvesse asjakohaseid hindamismeetodeid ja turutingimusi.
Vara turuväärtuse määramine: Hindamise käigus määratakse vara turuväärtus, mis peegeldab vara väärtust hetkel turul.
Raamatupidamisliku väärtuse korrigeerimine: Pärast turuväärtuse määramist korrigeeritakse põhivara raamatupidamislikku väärtust bilansis. Kui turuväärtus on suurem kui raamatupidamislik väärtus, kajastatakse erinevust omakapitali kontol "Põhivara ümberhindluse reserv". Kui turuväärtus on väiksem, siis tuleb teha väärtuse languse kande, mis mõjutab kasumiaruannet.
Amortisatsiooni kohandamine: Pärast põhivara ümberhindlust tuleb kohandada ka amortisatsioonikulud, et need vastaksid uuele raamatupidamislikule väärtusele ja kasutusigale.
Finantsaruannete esitamine: Pärast ümberhindluse protsessi lõpuleviimist tuleb finantsaruannetes kajastada uut raamatupidamislikku väärtust, amortisatsioonikulusid ja muid muudatusi, mis tulenevad ümberhindlusest. Lisaks tuleb esitada vastavasisuline selgitus, mis kirjeldab ümberhindluse põhjust, kasutatud hindamismeetodeid ja mõju ettevõtte finantsseisundile.
Põhivara ümberhindluse mõjud ettevõtte finantsaruannetele:
Bilanss: Ümberhindlus mõjutab otseselt ettevõtte bilansis kajastatud põhivara raamatupidamislikku väärtust ja omakapitali suurust. Kui ümberhindluse tulemusena suureneb vara väärtus, suureneb ka omakapital; kui väärtus väheneb, väheneb omakapital või kajastatakse väärtuse languse kulu kasumiaruandes.
Kasumiaruanne: Amortisatsioonikulude kohandamine pärast ümberhindlust mõjutab ettevõtte kasumiaruannet. Kui amortisatsioonikulud suurenevad, väheneb ettevõtte kasum; kui amortisatsioonikulud vähenevad, suureneb kasum.
Raha ja rahavoogude aruanne: Kuigi ümberhindlus ei mõjuta otseselt ettevõtte rahavoogusid, võib see mõjutada investeerimisotsuseid, kapitali struktuuri ja finantseerimisvajadusi, mis kõik kajastuvad raha ja rahavoogude aruandes.
Märkused ja lisad aastaaruandes: Ettevõte peab finantsaruannetes esitama märkused ja lisad, mis annavad ülevaate ümberhindluse protsessist, hindamismeetoditest, mõjust ettevõtte finantsseisundile ja muudest olulistest asjaoludest.
Põhivara ümberhindlus oluline protsess, mis aitab tagada, et ettevõtte finantsaruannetes kajastatakse põhivara õiglaselt ja vastavalt tegelikule turuväärtusele. Ümberhindlus aitab ettevõtte juhtkonnal teha informeeritud otsuseid ressursside kasutamise, investeeringute ja finantsjuhtimise osas ning suurendada ettevõtte läbipaistvust ja usaldusväärsust investorite, laenuandjate ja teiste huvitatud osapoolte silmis.
Kas Eesti raamatupidamise hea tava lubab põhivara ümberhindlust?
Eesti raamatupidamise hea tava põhineb Eesti Raamatupidamise Toimkonna juhenditel ja Eesti Raamatupidamise Standarditel (ERS). Põhivara ümberhindlus ei ole Eesti raamatupidamise hea tava kohaselt üldiselt soovitatav, kuid see on siiski lubatud teatud tingimustel ja piirangutega.
Eesti Raamatupidamise Standardi 7 (ERS 7) kohaselt tuleb põhivara bilansis kajastada soetusmaksumuse (või tootmishinna) alusel, millest arvestatakse maha kogunenud amortisatsioon ja võimalikud väärtuse langused. Siiski on ERS 7 lõikes 29 mainitud, et põhivara võib kajastada ka ümberhindluse alusel, kui ümberhindlus põhineb õiglase väärtuse hindamisel, mida teostab sõltumatu eksperdi poolt hinnatud turuväärtusel.
Selleks, et põhivara ümberhindlust Eesti raamatupidamise hea tava kohaselt aktsepteeritaks, peavad olema täidetud järgmised tingimused:
- Ümberhindlus peab põhinema sõltumatu eksperdi poolt hinnatud turuväärtusel.
- Ümberhindluse tulemused tuleb kajastada ettevõtte finantsaruannetes, sealhulgas bilansis ja kasumiaruandes.
- Ümberhindluse tulemused peavad olema avalikustatud finantsaruannete lisades, mis sisaldavad teavet ümberhindluse põhjuse, meetodite ja mõju kohta ettevõtte finantsseisundile.
Kuigi Eesti raamatupidamise hea tava ei soosi üldiselt põhivara ümberhindlust, on see siiski lubatud, kui järgitakse kõiki eespool mainitud tingimusi ja nõudeid. Samas on oluline rõhutada, et põhivara ümberhindluse kohaldamine eeldab ettevõtte juhtkonnalt suuremat hoolsust ja läbipaistvust finantsaruandluse osas, et tagada usaldusväärne ja õiglane finantsinformatsioon kõigile huvitatud osapooltele.
Rahaline piir põhivara arvele võtmise osas
Eestis kehtiva raamatupidamise seaduse ja Eesti Raamatupidamise Standardite (ERS) kohaselt pole põhivara arvelevõtmiseks ühtset rahalist piiri. Siiski on raamatupidamise seaduse alusel võimalik ettevõtetel kehtestada oma poliitika põhivara arvelevõtmise osas, määrates kindlaks minimaalse väärtuse piiri, millest alates loetakse vara põhivaraks.
Sageli seavad ettevõtted selleks piiriks summa, mis on nende jaoks oluline ja millest alates on põhjendatud kulude kajastamine pikaajalise vara kontol. See piir võib erineda ettevõtete vahel sõltuvalt nende suurusest, tegevusalast ja finantspoliitikast.
Näiteks võib väikese ettevõtte jaoks olla põhivara arvelevõtmise piiriks 1000 eurot, samas kui suurema ettevõtte puhul võib see olla 2000 eurot või enam. Ettevõtte juhtkond peaks kindlaks määrama piiri, mis on nende ettevõtte jaoks asjakohane, arvestades nende finantsseisundit, ressursse ja raamatupidamispoliitikat.
Oluline on mainida, et ettevõtte poolt kehtestatud rahaline piir põhivara arvelevõtmise osas peaks olema dokumenteeritud ettevõtte raamatupidamise siseeskirjas ning järgima ühtset rakendamist kogu ettevõtte ulatuses.
Kuidas kajastada pooleliolevat põhivara?
Poolelioleva põhivara kajastamine raamatupidamises tähendab ettevõtte finantsaruannetes nende varade kajastamist, mis on veel valmimisjärgus ega ole jõudnud kasutuselevõtmiseni. Näiteks võib pooleliolev põhivara hõlmata ehitusjärgus olevaid hooneid, masinaid või seadmeid, mis on veel paigaldamata, või intellektuaalse omandi arendamist, mis pole veel lõpule viidud.
Poolelioleva põhivara kajastamiseks raamatupidamises tuleks järgida järgmisi samme:
-
Looge bilansis eraldi konto poolelioleva põhivara jaoks, näiteks "Pooleliolev põhivara" või "Ehitusjärgus põhivara". See konto peaks olema eraldatud teistest põhivarade kontodest, et tagada selgus ja täpsus.
-
Kandke poolelioleva põhivara konto alla kõik sellega seotud kulud, nagu materjalid, tööjõud, teenused, ehitus- ja paigalduskulud jms. Need kulud peaksid olema otseselt seotud poolelioleva põhivara soetamise, tootmise või arendamisega.
-
Kui pooleliolev põhivara valmib ja on kasutuselevõtmiseks valmis, tuleks see üle kanda vastavale põhivara kontole (nt ehitised, masinad ja seadmed, intellektuaalne omand jne). Sel hetkel tuleks alustada ka amortisatsiooni arvestamist, kui vara on amortiseeritav.
-
Poolelioleva põhivara väärtuse muutumist tuleks jälgida ning perioodiliselt (nt kvartaalselt või aasta lõpus) kajastada finantsaruannetes.
-
Poolelioleva põhivara kajastamise kohta tuleks lisada selgitus finantsaruannete lisades, kus tuuakse välja vara liik, valmimisjärgus oleva põhivara väärtus ning valmimisele kulunud ja eeldatav aeg.
Oluline on pooleliolevat põhivara korrektselt kajastada, et tagada ettevõtte finantsaruannete õigsus ja täpsus. See aitab hinnata ettevõtte investeeringuid, ressursikasutust ja finantsseisundit, mis omakorda võimaldab teha informeeritud otsuseid ettevõtte juhtimise, finantseerimise ja kasvustrateegia osas.
Kuidas kajastada lõpetamata ehitist?
Lõpetamata ehitise kajastamine raamatupidamises tähendab selliste ehitiste arvestust, mis on ehitusjärgus, kuid pole veel valminud ega kasutusele võetud. Lõpetamata ehitise kajastamiseks tuleks järgida järgmisi samme:
-
Looge bilansis eraldi konto lõpetamata ehitiste jaoks, näiteks "Lõpetamata ehitised" või "Ehitusjärgus hooned". See konto peaks olema eraldatud teistest põhivarade kontodest, et tagada selgus ja täpsus.
-
Kandke lõpetamata ehitise konto alla kõik sellega seotud kulud, nagu ehitusmaterjalid, tööjõud, teenused, ehitus- ja paigalduskulud, projekteerimis- ja ehitusloa kulud jms. Need kulud peaksid olema otseselt seotud lõpetamata ehitise ehitamise või arendamisega.
-
Kui lõpetamata ehitis valmib ja on kasutuselevõtmiseks valmis, tuleks see üle kanda vastavale põhivara kontole (nt ehitised). Sel hetkel tuleks alustada ka amortisatsiooni arvestamist.
-
Lõpetamata ehitise väärtuse muutumist tuleks jälgida ning perioodiliselt (nt kvartaalselt või aasta lõpus) kajastada finantsaruannetes.
-
Lõpetamata ehitise kajastamise kohta tuleks lisada selgitus finantsaruannete lisades, kus tuuakse välja ehitise liik, lõpetamata ehitise väärtus ning valmimisele kulunud ja eeldatav aeg.
Oluline on lõpetamata ehitist korrektselt kajastada, et tagada ettevõtte finantsaruannete õigsus ja täpsus. See aitab hinnata ettevõtte investeeringuid, ressursikasutust ja finantsseisundit, mis omakorda võimaldab teha informeeritud otsuseid ettevõtte juhtimise, finantseerimise ja kasvustrateegia osas.
Kuidas maha kanda põhivara?
Põhivara mahakandmine tähendab vara väärtuse vähendamist ettevõtte raamatupidamises, kui vara ei ole enam kasutusel, on muutunud kasutuskõlbmatuks või on realiseeritud (müüdud, hävitatud jne). Põhivara mahakandmise protsess koosneb järgmistest etappidest:
-
Määrake põhivara mahakandmise põhjus. Näiteid mahakandmise põhjustest võivad olla: vara füüsiline kulumine, tehnoloogiline vananemine, hävimine või müük.
-
Arvutage põhivara raamatupidamislik väärtus mahakandmise hetkel. See on vara soetusmaksumus (või tootmishind) miinus kogunenud amortisatsioon ja väärtuse langused.
-
Kandke mahakandmise hetkel põhivara raamatupidamislik väärtus maha. Selleks tehke raamatupidamiskanne, mille abil vähendate põhivara kontol olevat väärtust ja kajastate sellest tulenevat kasumit või kahjumit kasumiaruandes.
Näide raamatupidamiskandest põhivara mahakandmiseks:
Deebet: Kogunenud amortisatsioon (kui vara on amortiseeritav)
Deebet: Kasum või kahjum põhivara müügist/mahakandmisest (vajadusel)
Krediit: Põhivara konto
-
Kui põhivara on müüdud, tuleb arvutada müügikasum või -kahjum. Selleks võrrelge vara müügist saadud tulu vara raamatupidamisliku väärtusega mahakandmise hetkel. Kui müügitulu on suurem kui raamatupidamislik väärtus, on tegemist kasumiga; kui müügitulu on väiksem, on tegemist kahjumiga. Kajastage müügikasumit või -kahjumit kasumiaruandes.
-
Pärast mahakandmist tuleks põhivara konto saldod (nii soetusmaksumus kui ka kogunenud amortisatsioon) viia nulli, et kajastada vara täielikku eemaldamist ettevõtte raamatupidamisest.
-
Finantsaruannete lisades tuleks anda teavet põhivara mahakandmise kohta, sealhulgas mahakandmise põhjus, toimumise kuupäev, kajastatud kasum või kahjum ning muud asjakohased andmed.
Põhivara mahakandmine on oluline protsess ettevõtte raamatupidamises, mis aitab tagada finantsaruannete õigsust ja täpsust, kajastades ettevõtte varade tegelikku seisundit ja väärtust. Korrektne põhivara mahakandmine võimaldab ettevõttel paremini hinnata oma ressursikasutust, investeeringuid ja finantsseisundit. See omakorda aitab juhtkonnal teha informeeritud otsuseid ettevõtte juhtimise, finantseerimise ja kasvustrateegia osas.
Põhivara mahakandmine võib mõjutada ettevõtte bilanssi ja kasumiaruannet. Bilansis väheneb põhivara väärtus, mis omakorda võib mõjutada ettevõtte omakapitali ja varade koguväärtust. Kasumiaruandes kajastub kasum või kahjum põhivara mahakandmisest, mis mõjutab ettevõtte tulemust ja kasumlikkust.
Oluline on järgida raamatupidamise seadusi ja hea raamatupidamistava nõudeid põhivara mahakandmisel. Ettevõtte raamatupidamispõhimõtted ja -poliitikad peaksid sisaldama selgeid juhiseid põhivara mahakandmise protsessi kohta, et tagada järjepidev ja õigeaegne kajastamine kõigi varade puhul.