e-raamatupidamine24.ee
logo image
image

NÕUANDED RAAMATUPIDAMISETTEVÕTTE VALIMISEKS

LEIAME VASTUSED JÄRGMISTELE KÜSIMUSTELE:

 • MIKS VAJATE RAAMATUPIDAMISBÜROOD?
 • MIDA OODATA RAAMATUPIDAMISBÜROOLT?
 • MILLISED HINNAMUDELID ON RAAMATUPIDAMISETTEVÕTTEL?

1. Mõelge, miks teil on vaja raamatupidamisettevõtet? Miks peaksite raamatupidamisbürood pidama finantspartneriks?

Raamatupidamisbüroo valimisel tuleb kõigepealt mõelda, miks teil on vaja raamatupidamis-ettevõtet?  Kas vajate seda oma ettevõtte igapäevase raamatupidamise ja palgaarvestuse tegemiseks või teete seda ise ja raamatupidamisettevõte tegeleb ainult finantsaruannete ja maksudeklaratsiooniga?

Kuidas teie ettevõte praegu on raamatupidamise korraldanud?

Finantsjuhtimisteenuste sisseostmisel tuleks lähtepunktiks seada ettevõtte hetke olukord. Raamatupidamisarvestus ja aruandlus peavad teenima teie ettevõtte eesmärke nii pikemas kui ka lühikeses perspektiivis. Õige raamatupidamisettevõtte valimise võti on teie enda ettevõtte kasvupotentsiaali väljaselgitamine ja see, kas raamatupidamisettevõte kohandub teie ettevõtte kasvuga.

Millised on Sina enda teadmised ja mida tahad ise teha?

Raamatupidamisettevõtted pakuvad laias valikus finantsarvestusega seotud teenuseid. Nii, et peate mõtlema, millised on teie enda teadmised, oskused, mida tahad ise teha ja mida soovite raamatupidamisettevõttelt sisse osta.

Mida soovite raamatupidamisbüroolt sisse osta?

Raamatupidamisfirmat valides tuleks mõelda, milliseid teenuseid soovite raamatupidamisbüroost saada. Kas on vaja osta kogu igapäevane raamatupidamisega seonduv või ainult kohustuslikud raamatupidamisaruanded, näiteks majandusaasta aruanne. Või soovite ettevõtte ulatuslikumat aruandlust ja finantsprognoose. Samuti tasub kaaluda, kas vajate ka mingil hetkel finantsjuhtimise alaseid teadmisi. 

2. Raamatupidamisettevõtete eelised. 

Näpunäiteid kuidas otsida raamatupidamisettevõtteid veebist

Raamatupidamisteenuse sisseostmisel on kindlalt olemas oma eelised. Igal ajal võite võtta ühendust raamatupidamisbürooga ja rääkida raamatupidajaga oma ettevõtte seisust. Kaasaegsed elektroonilised tööriistad ja tarkvarad suurendavad tõhusust suhtlemisel ja koostööl. Koostöö raamatupidamisettevõttega võib olla midagi enamat kui lihtsalt igakuise bilansi ja kasumiarunde koostamine. Raamatupidamisbüroo raamatupidaja teab kuuandmete põhjal teie ettevõttest sama palju kui raamatupidaja, kes töötab ettevõttes kohapeal. Vajaduse korral või vastavalt kokkuleppele saab raamatupidamisbüroo raamatupidaja käia ka ettevõttes kohapeal. Raamatupidamisteenuse sisseostmisel optimeerite ettevõtte kulusid seoses raamatupidaja palkamisega kohapeale. Te teate alati, mis olukorras  ettevõtte seis on, saate infot, kui teie ettevõttest mõni aspekt ei ole kasumlik. Väldite tavapäraste raamatupidamisprobleemide üle mõtisklemist ja tegelemist. Raamatupidamine on tehtud jooksvalt ja aruanded on esitatud õigeaegselt.

Puudusena võib välja tuua, et peate õppima aru saama elektroonilistest süsteemidest, kuna raamatupidamisarvestus on internetipõhises tarkvaras ehk onlines nähtav ja reaalaajas kättesaadav.

Peate kavandama raamatupidajaga kohtumise aja kui varasemalt oli raamatupidaja kohapeal ja koheselt kättesaadav.

Otsige internetist teavet raamatupidamisettevõttete kohta ja külastage nende internetilehekülgi. Täna on enamus teavet saadaval veebis. Raamatupidamisbüroo veebisaidilt leiate kindlasti infot pakutavate teenuste ja tööpõhimõtete kohta. Kui te ei leia piisavalt infot, võiksite võtta ühendust erinevate raamatupidamisbüroodega ja uurida kas konkreetne teenusepakkuja sobib teile. 

Headeks märksõnadeks raamatupidamisettevõtete otsimiseks on järgmised:

 • Raamatupidamisteenus 
 • Raamatupidamisbüroo
 • E-raamatupidamine
 • Raamatupidamine 
 • Palgaarvestus 

Kontrollige raamatupidamisbüroode tausta ja viiteid. Kõik raamatupidamisettevõtted pole võrdselt usaldusväärsed. Kas raamatupidamisbürool on piisav kompetents ja professionaalsus tegutsemiseks. Samuti saate kogemusi ja tagasisidet küsida äripartneritelt ja tuttavatelt.

3. Võrrelge teenusepakkujate teenuste valikut

Raamatupidamisbüroode pakutavate teenuste valik on väga erinev. Mõni büroo pakub oma klientidele kõike, mis on seotud finantsarvestusega, samas kui mõned pakuvad ainult traditsioonilist igakuist raamatupidamist. Oluline on välja selgitada, milliseid teenuseid raamatupidamisbüroo pakub ja kuidas see teenus teile kättesaadav on. Raamatupidamisteenuse keskmes on teie jaoks nimetatud kontaktisik, enamasti raamatupidaja. Raamatupidamisüroo valimisel peaksite kaaluma, kas olete valmis teenust ostma büroost, mis ei paku teile oma kontaktisikut. Samuti peakiste teada saama mida teha, kui kontaktisik haigestub või lahkub. Kas kontaktisikut toetab näiteks raamatupidamismeeskond, kes on teie ettevõttest teadlik ja suudab teid abistada, kui teie raamatupidajat ei ole kohal.

Kas teie raamatupidamisettevõte pakub kõike, mida vajate täna ja homme? Teenusepakkumise kõige olulisem omadus on see, et see vastab teie finantsjuhtimise vajadustele. Uurige välja, kas raamatupidamisettevõte suudab rahuldada teie ettevõtte vajadusi, näiteks finantsplaneerimist, eelarve koostamist ja muid professionaalseid teenuseid. Näiteks võite mõelda nii, et soovite kunagi oma ettevõtet müüa või kui omanike/juhatuse ringis toimuvad vahetamisest tulenevad muutused – kas ma saan ka selleks juhuks finantsteenuse, mida ma vajan sellises olukorras, kui ma peaksin kunagi seda vajama?

Mitte kõik raamatupidamisettevõtted ei paku järgmisi teenuseid:

Ettevõtte asutamine 

Eelarve koostamine ja finantsplaneerimine  

Finantsprognoosid

Finants- ja maksukonsultatsioonid

Abi täiendava rahastamise/ finantseeringu taotlemisel

Ühinemised ja ülevõtmised

4. Näpunäiteid pakkumiste võrdlemiseks ja hinnamudelite plussid ja miinused. 

Kui olete oma raamatupidamisvõimaluste kohta piisavalt teada saanud, on aeg küsida hinnapakkumisi. Hind on raamatupidamisettevõtte valimisel oluline osa. Kuna raamatupidamiseenust vajate igapäevaselt ja pikaajaliselt, siis partneri valimine lihtsatel alustel pole kõige parem mõte.

Võrrelge hinnapakettide sisu.

Kui küsite raamatupidamisfirmalt pakkumist, rääkige neile oma ettevõttest nii palju kui võimalik. Müügikäibe või tehingute arvu põhjal ei ole alati võimalik täpset teenuse pakkumist teha. Mida rohkem on infot ettevõtte kohta, seda täpsemalt saab raamatupidamisettevõte teile juba pakkumise etapis öelda, mida teenusepakett peaks sisaldama.

Teenusepakettide võrdlemisel tasub tähelepanu pöörata pakkumise sisule ja sellele, mida pakkumistes sageli ei mainita. Pakkumisest välja jäetud teemad kuuluvad sageli kategooriasse “muud tööd”, mis on kallimad või mida ei saa üldse pakkuda.

Pidage meeles, et hind on vaid osa pakkumisest. Vähemalt sama oluline on teenuse professionaalne, tõhus ja riskivaba osutamine.

Võrrelge pakkumise hindu ja hinnamudeleid.

Raamatupidamisbüroodel on erinevad hinnamudelid, mille sisu peab olema selge ja arusaadav. Võrrelge saadud pakkumiste hindu ja mõelge nende plussidele ja miinustele. Pidage ka meeles, et hind on kvaliteedi garantii.

Kui hakkate hindu võrdlema, võiksite küsida pakkumist mitmelt raamatupidamisettevõttelt. Nii saate parema ülevaate raamatupidamisbüroode pakutavatest teenustest ja hinnatasemest. Juhime  ka tähekpanu, et mitte kõik hinnamudelid pole üksteisega otseselt võrreldavad.

 • Fikseeritud kuutasuga hinnapakkumise puhul plussiks on, et raamatupidamisteenuse kulu on prognoositav kuid kindlasti veenduge, et ettevõtte jaoks vajalikud teenused oleks hinna sees.
 • Tunnitasu arvestusega hinnapakkumise puhul on maksumus seotud töömahuga kuid tuleb arvestada, et isegi väike dokumentide arvu kasv avaldab mõju teenuse hinnale.
 • Kandepõhise hinnapakkumise puhul on maksumus seotud kannete arvuga, sobib neile, kellel on palju arveid ja dokumente.

5. Isikliku suhtluse olulisust koostöös raamatupidamisettevõttega. 

Raamatupidamisteenuste oluline osa on koostöö. Kui raamatupidamisbüroo on oma arusaamalt kui teiselt planeedilt kui teie, siis peaksite kaaluma teist kontakti. Oluline on leida raamatupidamisbüroo ja teie ettevõtte vahel usalduslik side ja üksteise mõistmine, ühine arusaam finantsmaailmast ja soov koos edasi liikumiseks.

Büroojuhi või müügimehega kohtumise asemel küsige kohtumist ka konkreetse raamatupidajaga. See võimaldab teil oma uue raamatupidajaga tutvuda ja talle küsimusi esitada. Lühikese koosoleku jooksul näete, kas raamatupidamisettevõte ja selle esindajad on teie partnerlust väärt.

Küsige  ja esitage väljakutse raamatupidamiteenuse pakkujale.

Raamatupidamisettevõtte valimisel on oluline leida partner, kes saaks teid aidata keerulistes olukordades. Nii et küsige palju ja uurige, kas raamatupidamisettevõttel on teie küsimustele vastused. Siin on mõned head küsimuste näited:

 • Kuidas hoolitseb raamatupidamisbüroo raamatupidajate oskuste eest?
 • Milline on raamatupidamisettevõtte klientuur ja teadmised erinevate majandusharude ning tegevusvaldkondade kohta?
 • Milliseid lisateenuseid tavapärasele raamatupidamisele või lisandväärtust saab raamatupidamis-büroo pakkuda?

6. Näpunäited otsustamise osas õige partneri valimiseks.

Raamatupidamispartneri valimisel tuleks alati arvestada erinevate võimalustega. Samuti on soovitatav sõlmida lepingud raamatupidamisbüroo esindajaga.

Vaadake raamatupidamisteenuseid tervikuna.

Ärge mõelge raamatupidamisettevõtte pakutavale teenusele kasumiaruandes ühe kuluna. Raamatupidamisbüroo on ettevõtjale üks tähtsaim partner. Valige kindlasti raamatupidamis-partneriks see, mis vastab teie vajadustele kõige paremini täna ja ka tulevikus.

Võtke otsuse vastuvõtmiseks aega.

Ärge tehke raamatupidamisettevõtte valimise otsust liiga kiiresti. Jätke piisavalt aega otsuste tegemiseks ja pakkumiste võrdlemiseks. Samuti võiksite küsida arvamust oma äripartneritelt või tuttavatelt.

Hea mõte on teatada oma otsusest raamatupidamispartnerit otse, näiteks telefonivestluse teel. Millele järgnevalt kinnitate otsust ka kirjalikult emaili teel. 

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on twitter

Hiljutised postitused

NÕUANDED RAAMATUPIDAMISETTEVÕTTE VALIMISEKS

LEIAME VASTUSED JÄRGMISTELE KÜSIMUSTELE: MIKS VAJATE RAAMATUPIDAMISBÜROOD? MIDA OODATA RAAMATUPIDAMISBÜROOLT? MILLISED HINNAMUDELID ON RAAMATUPIDAMISETTEVÕTTEL? 1. Mõelge, miks teil on vaja

 • e-raamatupidamine24.ee
image
et