Raamatupidamise siseeeskiri on oluline dokument, mis aitab ettevõttel tagada raamatupidamise korrektse ja järjepideva toimimise. Siseeskiri peaks olema koostatud vastavalt kehtivatele seadustele ja raamatupidamisstandarditele. Järgnevalt on toodud näidis raamatupidamise siseeskiri koos selgituste ja nõuannetega.
I. ÜLDSÄTTED
-
Raamatupidamise siseeeskiri (edaspidi siseeeskiri) reguleerib raamatupidamise korraldust ja põhimõtteid.
-
Siseeskiri on koostatud vastavalt Eesti Vabariigi raamatupidamise seadusele, käibemaksuseadusele ning rahvusvahelistele raamatupidamisstandarditele. Siseeskiri aitab tagada, et raamatupidamistööd oleksid ühtselt korraldatud ja vastaksid kohalduvatele seadustele ning standarditele. Näiteks peaks siseeskiri sisaldama selgitusi alamdokumentide kohta, mida ettevõte kasutab, ning säilitamise tähtaja.
-
Siseeskiri on kohustuslik kõigile ettevõtte töötajatele, kes tegelevad raamatupidamisega või on seotud finantsinformatsiooni töötlemisega. Kohustuslikkuse tagamine tähendab, et kõik ettevõtte töötajad, kes on seotud raamatupidamise või finantsinformatsiooniga, peaksid olema kursis siseeskirjaga ja järgima selle nõudeid.
II. RAAMATUPIDAMISE KORRALDUS
-
Raamatupidamine korraldatakse kaheastmelise süsteemi alusel: algdokumendid ja pearaamat. Kaheastmeline süsteem tähendab, et raamatupidamises kasutatakse kahte peamist raamatupidamisdokumentide taset: algdokumendid, mis on majandustehingute aluseks, ja pearaamat, kuhu kantakse kõik majandustehingud.
-
Algdokumendid on kõik raamatupidamisele laekunud või raamatupidamises koostatud dokumendid, mis tõendavad majandustehingute toimumist. Algdokumendid hõlmavad arveid, lepinguid, kviitungeid, laekumisi jms. Näiteks kui ettevõte ostab arvuti, peaksid nad koostama ostuarve, mis näitab arvuti maksumust, müüja nime, kuupäeva ja muid vajalikke andmeid.
-
Algdokumentidele esitatavad nõuded:
3.1. Algdokument peab olema kirjalikus vormis ja sisaldama vähemalt järgmist teavet
Majandustehingu toimumise aeg ja koht
Majandustehingu sisu ja osapooled
Majandustehingu summa ja valuuta
Algdokumendi koostaja ja vastuvõtja allkiri
3.2. Algdokumentide säilitamine:
Algdokumente säilitatakse elektrooniliselt
Algdokumentide säilitamise tähtaeg on vähemalt 7 aastat.
Pearaamat on raamatupidamise süsteemi keskne osa, kuhu kantakse kõik majandustehingud vastavalt kontoplaanile. Pearaamat on süsteemi keskne osa, kus kajastatakse kõiki ettevõtte majandustehinguid. Näiteks kui ettevõte saab müügitulu, kantakse see pearaamatusse vastavale kontole.
Kontoplaan koostatakse vastavalt Eesti raamatupidamisstandarditele.
III. RAAMATUPIDAMISPERIOOD JA ARUANDLUS
-
Raamatupidamisperiood on kalendriaasta. Raamatupidamisperioodi järgimine tähendab, et ettevõte peab koostama finantsaruanded vähemalt kord aastas, tavaliselt kalendriaasta lõpus.
-
Raamatupidamine esitab igakuiselt juhatusele finantsaruanded, sealhulgas bilansi, kasumiaruande, rahavoogude aruande ja omakapitali muutuste aruande. Näide finantsaruannetest: bilanss võib näidata ettevõtte varade, kohustuste ja omakapitali hetkeseisu; kasumiaruanne näitab ettevõtte tulusid ja kulusid teatud perioodil, mille põhjal saab arvutada kasumi või kahjumi.
-
Raamatupidamine koostab ja esitab igal aastal järgmised finantsaruanded:
3.1. Bilanss;
3.2. Kasumiaruanne;
3.3. Rahavoogude aruanne;
3.4. Omakapitali muutuste aruanne;
3.5. Lisad, mis sisaldavad olulist teavet finantsaruannete mõistmiseks.
-
Finantsaruanded koostatakse vastavalt rahvusvahelistele raamatupidamisstandarditele ja esitatakse vastavalt Eesti Vabariigi raamatupidamise seadusele.
IV. VARA, KOHUSTISTE JA OMADUSÕIGUSTE KAJASTAMINE
-
Vara kajastatakse bilansis soetusmaksumuses, millest on maha arvatud kulum. Vara kajastamine soetusmaksumuses tähendab, et kõik varad on bilansis esitatud nende algses maksumuses, millest on maha arvatud kulum. Näiteks kui ettevõte ostab masina 10 000 euro eest ja selle kulum on 2 000 eurot, kajastatakse masinat bilansis 8 000 euroga.
-
Vara soetusmaksumus hõlmab kõiki kulusid, mis on vajalikud vara soetamiseks, paigaldamiseks ja kasutusele võtmiseks.
-
Kohustised kajastatakse bilansis nende tekkimise ajal. Kohustiste kajastamine nende tekkimise ajal tähendab, et kohustised arvestatakse bilansis ajahetkel, mil ettevõte võtab kohustuse enda kanda. Näiteks kui ettevõte sõlmib lepingu tarnija või teenusepakkujaga, tuleb kohustis bilansis kajastada lepingu sõlmimise ajal.
-
Omakapital koosneb aktsia- või osakapitalist, reservidest ja jaotamata kasumist või kahjumist. Omakapitali kajastamine sisaldab ettevõtte aktsia- või osakapitali, reserve ja jaotamata kasumit või kahjumit. Näiteks kui ettevõte on aktsiaselts, siis aktsiakapitali suurus kajastab aktsionäride panust ettevõttesse.
V. TULUDE JA KULUDE KAJASTAMINE
-
Tulud kajastatakse brutopõhimõttel ja arvestatakse nende tekkimise ajal. Tulude kajastamine brutopõhimõttel tähendab, et tulusid arvestatakse nende tekkimise ajal, ilma nendega seotud kulude mahaarvamiseta. Näiteks kui ettevõte müüb tooteid 10 000 euro eest, siis kajastatakse müügitulu selle täies ulatuses, olenemata tootmise või müügiga seotud kuludest.
-
Kulud kajastatakse neile vastavate perioodide tulude teenimiseks tehtud kulutuste alusel. Kulude kajastamine tähendab, et kulusid arvestatakse nende tekkimise perioodil. Näiteks kui ettevõte maksab töötajatele palka, siis tuleb töötasu kajastada raamatupidamises samal perioodil, mil töötajad tööd tegid.
-
Tulude ja kulude kajastamise aluseks on dokumentaalselt tõendatud majandustehingud.
VI. RAAMATUPIDAMISE KONTROLL JA VASTUTUS
-
Raamatupidamise juht vastutab raamatupidamise korraldamise ja finantsaruannete õigsuse eest. Raamatupidamise juhi vastutus hõlmab raamatupidamise nõuetekohase korraldamise eest hoolitsemist ja finantsaruannete õigsuse tagamist. Näiteks peaks raamatupidamise juht tagama, et kõik majandustehingud oleksid õigesti dokumenteeritud ja kajastatud raamatupidamises.
-
Ettevõtte juhatus kontrollib raamatupidamise tööd ja finantsaruannete õigsust. Ettevõtte juhatusel on oluline roll raamatupidamise kontrollimisel ja finantsaruannete õigsuse hindamisel. Näiteks võiks juhatus korraldada perioodilisi auditeid ja analüüsida finantsaruandeid, et tuvastada võimalikke probleeme.
-
Raamatupidamise töötajad peavad järgima konfidentsiaalsuse nõuet ja hoidma raamatupidamise teavet saladuses.
VII. LÕPPSÄTTED
-
Siseeskiri jõustub [kuupäev] alates ja on kohustuslik kõigile ettevõtte töötajatele, kes tegelevad raamatupidamise või finantsinformatsiooniga. Siseeskiri jõustub määratud kuupäevast ja on kohustuslik kõigile töötajatele, kes tegelevad raamatupidamise või finantsinformatsiooniga. Näiteks kui ettevõtte raamatupidaja ei ole siseeskirjaga kursis, võib see põhjustada valesid otsuseid või vigu raamatupidamises.
-
Siseeskiri võib olla muudetud juhatuse otsusega. Siseeskirja muutmine juhatuse otsusega tähendab, et ettevõtte juhatusel on õigus ja vastutus teha muudatusi raamatupidamise siseeeskirjas vastavalt ettevõtte vajadustele, ärikeskkonna muutustele või seadusandluse ja standardite uuendustele. Sellised muudatused aitavad tagada, et siseeeskiri on alati ajakohane ja kajastab ettevõtte parimaid raamatupidamispraktikaid.
Nõuanded ja selgitused raamatupidamise siseeeskirja koostamiseks
-
Veenduge, et kõik töötajad, kes tegelevad raamatupidamise või finantsinformatsiooniga, oleksid teadlikud siseeskirjast ja sellest, mida see neilt nõuab. Siseeskirja tutvustamine töötajatele võib toimuda erinevate kanalite kaudu, nagu koolitused, e-kirjad või koosolekud. Oluline on tagada, et kõik töötajad oleksid teadlikud siseeskirja nõuetest ja muudatustest.
-
Hoidke oma raamatupidamise süsteem ja protsessid ajakohased, et tagada finantsaruannete õigsus ja usaldusväärsus. Raamatupidamise süsteemi ja protsesside ajakohasena hoidmine hõlmab näiteks uute tarkvaraprogrammide kasutuselevõtmist, et parandada finantsaruannete koostamise efektiivsust ja täpsust.
-
Kindlustage, et kõik majandustehingud oleksid dokumentaalselt tõendatud ja algdokumendid oleksid korrektselt koostatud ning säilitatud nõuetekohaselt. Dokumentaalse tõendi säilitamine tähendab, et ettevõtte peaks hoidma kõiki algdokumente, nagu arved, lepingud, kviitungid jne, korrektselt ja turvaliselt, et need oleksid vajadusel kättesaadavad kontrolliks või auditeerimiseks.
-
Korraldage regulaarne raamatupidamise kontroll, et tuvastada võimalikke vigu ja puudujääke ning rakendada parandusmeetmeid. Korraldage regulaarne sisemine audit, et tuvastada võimalikke vigu või puudujääke raamatupidamises ning teha vajalikud parandused õigeaegselt.
-
Vältige ülesannete dubleerimist ja tegevuste segunemist, eraldades selgelt erinevate töötajate vastutusalad raamatupidamise protsessis. Erinevate töötajate vastutusalade selge eraldamine aitab vältida ülesannete segunemist ja tagab raamatupidamise töö efektiivsuse.
-
Uuendage siseeskirja vastavalt vajadusele, kui toimuvad muudatused seadustes või raamatupidamisstandardites. Töötajate oskuste ja teadmiste ajakohasena hoidmiseks võib korraldada erialaseid koolitusi, seminare ja veebikursusi.
-
Julgustage töötajaid osalema täiendkoolitustel ja seminaridel, et hoida oma raamatupidamise teadmised ja oskused ajakohased.
-
Koostage ja säilitage raamatupidamise dokumentatsioon korrektselt, et lihtsustada auditi protsessi ja tagada õigeaegne aruandlus. Raamatupidamise dokumentatsiooni koostamise ja säilitamise kord aitab tagada, et kõik vajalikud dokumendid oleksid olemas ja kättesaadavad auditi ja aruandluse ajal.
-
Töötage välja sisemised protseduurid ja kontrollimehhanismid, mis tagavad raamatupidamise andmete turvalisuse ja konfidentsiaalsuse. Sisemiste protseduuride ja kontrollimehhanismide väljatöötamine aitab tagada, et raamatupidamise andmed oleksid kaitstud volitamata juurdepääsu ja kasutamise eest ning konfidentsiaalsus säiliks.
-
Konsulteerige vajadusel raamatupidamise ekspertide või audiitoritega, et tagada raamatupidamise nõuetekohane korraldamine ja vastavus seadustele ja standarditele. Raamatupidamise ekspertide või audiitoritega konsulteerimine aitab tagada, et ettevõtte raamatupidamine oleks vastavuses kohalduvate seaduste ja standarditega ning et teie ettevõte oleks valmis väliste auditite jaoks.
Raamatupidamise siseeeskiri on oluline mitmel põhjusel:
Järjepidevus ja ühtlus: Siseeeskiri tagab, et ettevõtte raamatupidamistööd oleksid korraldatud ühtlaselt ja järjepidevalt. See aitab vähendada vigade tekkimise võimalust ja lihtsustab raamatupidamisprotsessi.
Seaduste ja standardite järgimine: Siseeeskiri aitab tagada, et ettevõtte raamatupidamine vastab kohalikele seadustele, regulatsioonidele ja raamatupidamisstandarditele. See aitab vältida võimalikke trahve, karistusi ja muid tagajärgi, mis võivad tuleneda nõuetele mittevastavusest.
Finantsaruannete usaldusväärsus: Korrektselt koostatud siseeeskiri aitab parandada finantsaruannete täpsust ja usaldusväärsust. See on oluline nii ettevõtte juhtidele, omanikele, investoritele kui ka teistele huvitatud osapooltele, kes tuginevad finantsaruannetele otsuste tegemisel.
Vastutuse selgitamine: Siseeeskiri aitab määratleda erinevate töötajate vastutusalad raamatupidamise protsessis ning tagada, et iga töötaja teab oma ülesandeid ja kohustusi. See aitab vältida ülesannete dubleerimist, tegevuste segunemist ja tagab raamatupidamise töö efektiivsuse.
Sisekontroll ja riskide maandamine: Siseeeskiri aitab luua sisemisi protseduure ja kontrollimehhanisme, mis tagavad raamatupidamise andmete turvalisuse ja konfidentsiaalsuse ning vähendavad pettuse, varguse ja muude riskide tekkimise võimalust.
Dokumentatsiooni korraldamine: Korrektselt koostatud siseeeskiri aitab tagada, et kõik majandustehingud oleksid dokumentaalselt tõendatud ja algdokumendid oleksid korrektselt koostatud ning säilitatud. See aitab lihtsustada auditi protsessi ja tagada õigeaegne aruandlus.
Töötajate teadmiste ja oskuste arendamine: Siseeeskiri julgustab töötajaid osalema täiendkoolitustel ja seminaridel, et hoida oma raamatupidamise teadmised ja oskused ajakohased. See aitab parandada ettevõtte raamatupidamise kvaliteeti ja tõhusust.
Ettevõtte maine ja usaldusväärsuse tugevdamine: Raamatupidamise siseeeskiri aitab tõsta ettevõtte mainet ja usaldusväärsust turul, näidates, et ettevõte järgib parimaid raamatupidamispraktikaid ja -standardeid. See võib soodustada investeeringuid, laienemist ja paremaid koostöösuhteid teiste ettevõtete, tarnijate ja klientidega.
Parem otsuste tegemine: Kvaliteetne raamatupidamine, mida toetab hästi kavandatud siseeeskiri, pakub juhtidele ja omanikele täpsemat ja usaldusväärsemat finantsinformatsiooni.
Tõhusam ajakasutus: Selge ja ühtlane raamatupidamise siseeeskiri aitab vähendada töötajate ajakulu erinevate raamatupidamisprotsessidega seotud probleemide lahendamisele. Töötajad saavad keskenduda oma põhiülesannetele ja tootlikkusele, mis omakorda aitab kaasa ettevõtte kasvule ja edukusele.
Auditeerimise lihtsustamine: Nõuetekohane raamatupidamise siseeeskiri aitab hõlbustada nii sisemisi kui ka väliseid auditeid. Selge dokumentatsioon ja protsessid võimaldavad audiitoritel kiiremini ja tõhusamalt töötada, vähendades seeläbi auditiga seotud aega ja kulusid.
Ettevõtte järjepidevus: Raamatupidamise siseeeskiri aitab tagada ettevõtte järjepidevuse ja stabiilsuse, kuna see määratleb selgelt raamatupidamisprotsessid ja vastutuse. See tähendab, et kui raamatupidaja või finantsjuht lahkub ettevõttest, on uutel töötajatel lihtsam nende rolli üle võtta ja ettevõtte finantsaruandluse järjepidevust säilitada.
Raamatupidamise siseeeskiri oluline vahend, mis aitab tagada ettevõtte raamatupidamise korrektse korraldamise, finantsaruannete usaldusväärsuse ja nõuetekohase dokumentatsiooni. Selle kasutamine parandab ettevõtte finantsjuhtimist, aitab hallata riske ning toetab töötajate professionaalset arengut. Lisaks suurendab see ettevõtte usaldusväärsust ja mainet, mis omakorda aitab kaasa ettevõtte kasvule ja edukusele.
Kuidas raamatupidaja saab aidata koostada ettevõtte raamatupidamise siseeeskirja
-
Pöördu meie poole ja me aitame teie ettevõttel koostada siseeeskirja, mis on vastavuses teie vajadustega. Meie professionaalne meeskond töötab koos teiega, et mõista teie ettevõtte spetsiifikat, protsesse ja eesmärke ning koostab siseeeskirja, mis tagab teie raamatupidamise korrektse ja efektiivse korraldamise.
Meie teenused hõlmavad järgmist:
- Ettevõtte raamatupidamisprotsesside analüüs ja hindamine.
- Kohandatud raamatupidamise siseeeskirja koostamine, mis vastab teie ettevõtte vajadustele ja kohalikele nõuetele.
- Siseeeskirja tutvustamine ja selgitamine teie töötajatele, et tagada nende teadlikkus ja mõistmine.
- Nõuanded ja soovitused raamatupidamise protsesside ja süsteemide parandamiseks ja ajakohasena hoidmiseks.
- Jooksva tugi ja nõustamine siseeeskirja rakendamisel, muudatuste tegemisel ja vajadusel ajakohastamisel.
Võtke meiega ühendust, et saada lisateavet meie raamatupidamise siseeeskirja koostamise teenuste kohta ning leida parim lahendus teie ettevõtte raamatupidamise vajadustele. Meie kogenud ja professionaalne meeskond on valmis teid abistama ja tagama, et teie ettevõtte raamatupidamine oleks korraldatud vastavalt parimatele praktikatele ja standarditele.