Puhkuseaeg on töötajate jaoks aasta üks oodatumaid perioode, pakkudes vajalikku puhkust ja taastumist. Eesti seadusandlus reguleerib põhjalikult puhkuse andmist, puhkusetasu arvestamist ning puhkusepäevade arvu. Selles blogipostituses käsitleme kõike, mida nii töötajad kui ka tööandjad peavad teadma puhkusetasu ja puhkusepäevade arvestamise kohta Eestis.
Seadusega lubatud puhkusepäevad
Eestis on täistööajaga töötajal õigus vähemalt 28 kalendripäevale tasustatud põhipuhkusele aastas. See tähendab, et puhkusepäevade arvutamisel lähevad arvesse kõik päevad, sealhulgas nädalavahetused. Kui puhkuseperioodi satub riiklik püha, ei arvestata seda päeva puhkusepäevade hulka ning see ei vähenda töötaja põhipuhkuse koguarvu.
Puhkuse arvestamine ja aegumine
Kui töötaja ei kasuta oma põhipuhkust täielikult ära ühel kalendriaastal, kantakse kasutamata jäänud puhkusepäevad automaatselt üle järgmisesse aastasse. Oluline on märkida, et vastavalt Töölepingu seaduse (TLS) § 68 lõigetele 5 ja 6, aegub põhipuhkuse kasutamise õigus ühe aasta möödudes alates aasta lõpust, mille eest puhkust arvestatakse.
Puhkuse aegumine peatub ajaks, kui töötaja kasutab lapsendaja puhkust ning lapsehoolduspuhkust, samuti kui töötaja on ajateenistuses või asendusteenistuses.
Näide: Töötaja ei kasutanud 2022. aasta lõpuks ära kõiki temale ettenähtud puhkusepäevi ja tal jäi üle 10 puhkusepäeva, siis need päevad liidetakse 2023. aasta puhkusepäevadele. Eeldades, et 2022. aastal on töötajal õigus 28 puhkusepäevale, on tal kokku kasutada 38 puhkusepäeva. Kui töötaja kasutab 2023. aastal ära 7 puhkusepäeva, jääb tal aasta lõpuks kasutamata 31 puhkusepäeva. Uue aasta, 2024. alguses, hakkab aga aeguma 2022. aasta eest ettenähtud puhkusepäevad, mis tähendab, et 1. jaanuaril 2024 aegub (10-7) 3 puhkusepäeva 2022. aasta eest. Seega, 2024. aastal on töötajal kasutada 28 puhkusepäeva, mis koosneb 28 päevast 2023. aasta eest ja siis lisaks lisandub 2024 aasta eest uus 28 puhkusepäeva.
Töötaja ja tööandja teadmiseks
- Töötajal on õigus saada teavet oma puhkuseõiguste ja -kohustuste kohta. Töötaja peab puhkusele minemisest tööandjat ette teavitama, järgides ettevõtte sisekorraeeskirju. See aitab tööandjal paremini planeerida töövoogusid ja tagada ettevõtte sujuv toimimine töötaja puhkuse ajal.
- Tööandja peab tagama, et töötajate puhkuseõigused on täidetud, puhkusetasu makstud ja puhkuse ajakava koostatud. Tööandja peab pidama arvestust töötajate puhkuse üle. Nad peavad koostama puhkuse ajakava, mis tuleb töötajatega kooskõlastada ja teha neile teatavaks hiljemalt jaanuaris.
Puhkusetasu saamise õigus
Kõigil töölepingu alusel töötavatel isikutel on õigus puhkusetasule, olenemata töösuhte liigist. See tähendab, et nii täis- kui ka osaajaga töötajad, samuti ajutise või projektipõhise lepinguga töötajad on õigustatud puhkusetasule.
Puhkusele minek
Töötajal on õigus nõuda, et tema põhipuhkus antakse talle järjestikku vähemalt kahe nädala ulatuses. See on oluline töötaja puhkuse kvaliteedi tagamiseks, võimaldades piisavat aega puhkamiseks ja taastumiseks.
Puhkuse ajakava
Puhkuse ajakava on dokument, mis määrab kindlaks, millal töötajad puhkusele lähevad. See koostatakse tavaliselt aasta alguses ja peab olema töötajatele kättesaadav. Ajakava määrab, millal töötajad puhkusele lähevad, tagades ettevõtte töökorralduse sujuvuse.
Näiteks võib ajakava välja näha järgmiselt:
- Jaanuar: Töötaja A (2 nädalat), Töötaja B (1 nädal)
- Veebruar: Töötaja C (3 nädalat)
- Märts: Töötaja D (2 nädalat), Töötaja E (1 nädal)
Puhkusetasu maksmine
Puhkusetasu peab olema makstud hiljemalt kolm päeva enne puhkuse algust. Kui töötaja keskmine päevapalk on 80 eurot ja ta läheb 14-päevasele puhkusele, siis tema puhkusetasu on 1120 eurot (80 eurot x 14 päeva).
Töötaja avalduse alusel võib maksta ka puhkusetasu koos järgmise palgaga.
Puhkuse arvestus
Tööandja peab pidama täpset arvestust töötajate puhkusepäevade ja makstud puhkusetasude üle. See hõlmab puhkusepäevade arvu, puhkuse toimumise aega ja makstud puhkusetasu, mis tagab läbipaistvuse ja aitab vältida arusaamatusi.
Puhkusetasu arvutamine
Näide: Kui töötaja keskmine töötasu on 1200 eurot kuus ja ta töötab viiepäevase töönädalaga, siis tema keskmine päevatasu on arvutatud järgmiselt:
1200 eurot / 21 tööpäeva = 57,14 eurot päevas.
Kui töötaja läheb 10-päevasele puhkusele, on tema puhkusetasu 571,40 eurot (57,14 eurot x 10 päeva).
Puhkuse arvestus raamatupidamises
Raamatupidamises kajastatakse puhkusetasu kohustust hetkel, kui puhkus on planeeritud. See tähendab, et kui töötaja on planeerinud puhkuse ja puhkusetasu on arvutatud, tuleb see summa kajastada ettevõtte bilansis kohustusena.
Puhkusekohustus
Puhkusekohustus on tööandja kohustus maksta töötajatele puhkusetasu. Puhkusekohustus on summa, mille tööandja peab töötajatele puhkusetasu maksmiseks eraldama. Seda arvestatakse lähtuvalt töötajate õigusest puhkusele ja keskmisele töötasule ja see peegeldab ettevõtte finantskohustust töötajate ees.
Puhkuse ja puhkusetasu arvestamine on keerukas, kuid oluline protsess, mis nõuab täpsust ja teadlikkust nii töötajatelt kui ka tööandjatelt. Korrektne arvestus ja kommunikatsioon aitavad tagada sujuva puhkuseprotsessi ja töörahu. Mõlemal poolel on oluline tunda oma õigusi ja kohustusi, et tagada sujuv ja õiglane puhkuseprotsess.