Mittetulundusühingud (MTÜd) on ühiskonnale olulised, kuna nad täidavad sageli ühiskonnas olulist rolli, olgu see siis hariduse, tervise, kultuuri, looduskaitse või paljude muude valdkondade edendamine. Selles blogipostituses uurime, kuidas korraldada MTÜ raamatupidamist, eriti kui organisatsioonil on erinevaid projekte ja sihtrahastusi.
Mittetulundusühingu (MTÜ) asutamisel tuleb arvestada mitme olulise aspektiga. Siin on mõned peamised punktid, mida peaksite teadma:
Eesmärk ja tegevusvaldkond
Enne MTÜ asutamist peaksite selgelt määratlema organisatsiooni eesmärgi ja tegevusvaldkonna. Eesmärk peaks olema avalikes huvides või liikmete ühishuvides ja see peaks olema selgelt kirjeldatud põhikirjas. MTÜ ei saa olla orienteeritud kasumi saamisele.
Põhikiri
Põhikiri on MTÜ juhtimise alusdokument. See sisaldab informatsiooni organisatsiooni eesmärgi, tegevusvaldkonna, liikmelisuse, juhtimise, üldkoosoleku, juhatuse ja teiste organite kohta. Põhikiri peab olema kooskõlas kehtiva õigusaktidega.
Asutajaliikmed
MTÜd saab asutada vähemalt kaks füüsilist või juriidilist isikut. Asutajaliikmetel on MTÜ asutamisel ja juhtimisel oluline roll.
Juhatuse liikmed
MTÜ juhtimise eest vastutab juhatus. Juhatus võib koosneda ühest või mitmest liikmest ja nende ülesanded ja vastutus on sätestatud põhikirjas ja seaduses.
Registreerimine
MTÜ tuleb registreerida äriregistris. Registreerimiseks tuleb esitada avaldus, põhikiri, asutamisleping (kui see on olemas) ja muud vajalikud dokumendid. Registreerimistasu tuleb tasuda riigilõivuna.
Raamatupidamine
MTÜ-l on kohustus pidada raamatupidamist. See tähendab, et peate jälgima kõiki organisatsiooni tulude ja kulude, varade ja kohustuste, rahalisi vahendeid jms. Samuti on kohustus esitada aastaaruandeid.
Maksukohustused
Kuigi MTÜd on tavaliselt vabastatud tulumaksust teatud tulude (nt annetused, toetused) osas, võivad teised tulud olla maksustatavad. Samuti peab MTÜ täitma käibemaksu, töötasu ja muude maksudega seotud kohustusi, kui need on asjakohased.
Enne MTÜ asutamist on soovitatav nõu pidada juristi või spetsialistiga, et mõista kõiki õiguslikke, finants- ja halduskohustusi. Samuti on oluline tagada, et kõik asutajaliikmed on pühendunud ja mõistavad organisatsiooni eesmärki ning on valmis panustama selle edukusse.
Annetused ja rahastamine
MTÜ-d toetavad sageli annetused, toetused ja muud rahastamisallikad. On oluline teada, kuidas taotleda rahastust ja kuidas hallata ja arvestada annetusi.
Vabatahtlikud
Paljud MTÜ-d sõltuvad suuresti vabatahtlikest. On oluline mõista, kuidas vabatahtlikke värvata, juhendada ja hoida.
Avalik tegevus ja läbipaistvus
MTÜ tegevus peaks olema avalik ja läbipaistev. See tähendab, et organisatsiooni tegevus, finantsaruanded ja muu oluline teave peaks olema liikmetele ja avalikkusele kergesti kättesaadav.
Projektide tulu-kulu arvestus ja sihtrahastuse kajastamine raamatupidamises
Projektide Tulu-Kulu Arvestus
Projektide tulu-kulu arvestus on oluline, et jälgida ja mõõta, kuidas iga projekt eraldi rahaliselt toimib. See on oluline, kuna see aitab organisatsioonil otsustada, milliseid projekte tulevikus jätkata, laiendada või lõpetada.
Tulude arvestamine
Tulud projektide kaupa tuleb arvestada eraldi. Tulude hulka võivad kuuluda annetused, sihtrahastused, toetused, müügitulud ja muud tüüpi tulud. Tulud kajastatakse tavaliselt siis, kui need on saadud või kui on mõistlik kindlustunne, et need saadakse.
Näide: MTÜ saab 10 000 eurot toetust projekti X jaoks. See summa kajastatakse projekti X tuluna.
Kulude arvestamine
Samamoodi tuleb kulud arvestada iga projekti kohta eraldi. Kulud võivad olla seotud personali, kontoritarvete, teenuste, ürituste korraldamise, tegevuskulude ja muuga.
Näide: Projekti X jaoks ostetakse kontoritarbeid 200 euro eest. See summa kajastatakse projekti X kuluna.
Sihtrahastuse Kajastamine
Sihtrahastus on oluline element mittetulundusühingute raamatupidamises. Sihtrahastused on rahalised vahendid, mis on antud konkreetse eesmärgi saavutamiseks ja neid ei tohi kasutada muudel eesmärkidel.
Kui MTÜ saab sihtrahastuse, kajastatakse see tuluna, kuid samal ajal tuleb luua eraldi kohustus, mis näitab, et raha tuleb kasutada konkreetse eesmärgi saavutamiseks.
Näide: MTÜ saab 5000 eurot sihtrahastust haridusprogrammi jaoks. Rahasumma kajastatakse tuluna, kuid luuakse ka 5000 euro suurune kohustus, mis näitab, et raha tuleb kasutada haridusprogrammi jaoks.
Kui sihtfinantseerimise vahendeid kulutatakse, väheneb vastav kohustus samas ulatuses, kui kulutused tehti sihtotstarbeliselt.
Näide: MTÜ kulutab 2000 eurot haridusprogrammi korraldamisele. Kulud kajastatakse haridusprogrammi kuluna ja sihtrahastuse kohustus väheneb 2000 euro võrra.
Nõuete ja kohustuste kajastamine
Nõuete ja kohustuste kajastamine on samuti oluline osa MTÜ raamatupidamisest. Nõuded võivad hõlmata oodatavat toetust, annetusi või muid tulusid, mida MTÜ eeldab saavat. Kohustused hõlmavad tavaliselt sihtrahastusega seotud kohustusi, samuti muid kohustusi, nagu arved, palgakohustused jne.
Nõuded ja kohustused tuleks kajastada organisatsiooni bilansis, kus nõuded kajastatakse varadena ja kohustused kohustustena.
Projektide tulu-kulu arvestus ja sihtrahastuse kajastamine on olulised osad mittetulundusühingu raamatupidamises. Õige arvestuse pidamine aitab organisatsioonil paremini mõista oma finantsseisundit, jälgida projekte ja vastata rahastajate nõuetele. On oluline, et kõik tulud ja kulud, nõuded ja kohustused kajastataks õigesti, et tagada organisatsiooni finantsaruannete täpsus ja usaldusväärsus.
Mittetulundusühingu tulumaksukohustus
Mittetulundusühingud on tavaliselt tulumaksust vabastatud, kuid ainult teatud tingimustel. MTÜ ei pea maksma tulumaksu annetuste, liikmemaksude ja toetuste pealt, samuti ei maksustata tulumaksuga sihtotstarbelisi tulusid, mis on saadud avalikes huvides tegutsemiseks. Kuid tulu, mis on saadud majandustegevusest, on tavaliselt tulumaksuga maksustatav. Majandustegevuse all mõeldakse näiteks kaupade või teenuste müümist, mille eesmärk on tulu saamine.
Raamatupidamise korraldus
MTÜ-l peab olema selge ja järjepidev raamatupidamissüsteem. See hõlmab kõigi tehingute korrektselt dokumenteerimist ja arhiveerimist. Samuti peab olema kindel süsteem varade, kohustuste, tulude ja kulude jälgimiseks.
Aastaaruande esitamine
MTÜ-l on kohustus esitada aastaaruandeid, mis peavad sisaldama finantsaruandeid ja tegevusaruandeid. Finantsaruanded peaksid andma ülevaate organisatsiooni varadest, kohustustest, omakapitalist, tuludest ja kuludest. Tegevusaruande osa peab andma ülevaate MTÜ eesmärkide saavutamisest ja tegevustest, mis toimusid aruandeaasta jooksul.
Eelarve planeerimine
MTÜ peaks koostama eelarve, mis aitab planeerida ja juhtida organisatsiooni finantsressursse. Eelarve peaks olema koostatud realistlikult, põhinedes eelnevatel andmetel ja tulevikuprognoosidel.
Sisekontroll ja auditeerimine
MTÜ-l on soovitatav omada sisekontrolli süsteemi, mis aitab tuvastada ja ennetada vigu, pettusi ja teisi probleeme. Suuremad MTÜ-d võivad kaaluda ka auditi läbiviimist, et tagada raamatupidamise täpsus ja usaldusväärsus.
Mittetulundusühingu raamatupidamine võib olla keeruline, kuid korraliku planeerimise ja korraldusega saab tagada, et kõik finantsaruandlus vastab nõuetele ja aitab organisatsiooni edukalt juhtida.
Annetuste kajastamine
MTÜ raamatupidamises tuleb eraldi tähelepanu pöörata annetuste kajastamisele. Kuna annetused on oluline tuluallikas paljudele MTÜ-dele, on oluline need korrektselt kajastada. Annetused tuleks kajastada tuluna hetkel, mil need on organisatsiooni kontrolli all, olenemata sellest, kas neid on juba kasutatud või mitte.
MTÜ liikmemaksud
MTÜ liikmemaksud tuleks kajastada tuluna vastavalt sellele, kuidas need laekuvad. Kui liikmemaksu tasutakse ette, tuleks see kajastada eelnevalt saadud tuluna ja seejärel periodiseerida vastavalt liikmeks oldud perioodile.
Käibemaks
Käibemaks on üks olulisemaid makse, mida ettevõtted, sealhulgas mittetulundusühingud (MTÜ-d), peavad sageli arvestama. Kuigi MTÜ-d on tavaliselt tulumaksust vabastatud teatud tüüpi tulude osas, võivad nad siiski olla käibemaksukohustuslased, olenevalt nende tegevusest.
Käibemaksukohustuslane
MTÜ võib muutuda käibemaksukohustuslaseks, kui selle käive ületab teatud piirmäära (Eestis on see seisuga 2023. aastal 40 000 eurot kalendriaastas). Kui MTÜ on käibemaksukohustuslane, peab see lisama käibemaksu kõigile oma käibemaksuga maksustatavatele müükidele ja teenustele, ning esitama regulaarseid käibedeklaratsioone maksuhaldurile.
Käibemaksuvaba tegevus
Teatud tegevused võivad olla käibemaksust vabastatud. Näiteks võivad MTÜ poolt osutatavad haridus-, tervishoiu-, sotsiaalhoolekande-, kultuuri- ja sporditeenused olla käibemaksust vabad. Samuti on käibemaksust vabastatud annetuste ja toetuste saamine.
Siiski on oluline märkida, et kui MTÜ osutab käibemaksuvabu teenuseid, ei pruugi ta olla õigustatud sisendkäibemaksu mahaarvamisele. See tähendab, et kui MTÜ ostab kaupu või teenuseid, mis on seotud käibemaksuvaba tegevusega, ei pruugi ta saada tagasi käibemaksu, mida ta nende kaupade või teenuste eest maksis.
Käibemaks ja majandustegevus
Kui MTÜ tegeleb majandustegevusega (nt kaupade müük või tasulised teenused), siis tuleb sellisele tegevusele lisada käibemaks ja deklareerida see maksuhaldurile, kui MTÜ on käibemaksukohustuslane. MTÜ peab ka eraldi arvestust käibemaksuga maksustatava majandustegevuse ja käibemaksust vabastatud tegevuse üle.
Käibemaksu käsitlemine MTÜ-s võib olla keeruline ja oluline on mõista, millal ja kuidas see MTÜ-le kohaldub. Kui teil on küsimusi või vajate abi, on soovitatav konsulteerida raamatupidamise või maksunõustajaga.
Jätkusuutlikkus
MTÜ peaks oma raamatupidamises ja finantsplaneerimises arvestama jätkusuutlikkusega. See tähendab, et tuleb planeerida nii, et organisatsioonil oleks piisavalt vahendeid oma tegevuse jätkamiseks ja eesmärkide saavutamiseks ka tulevikus.
Kõik need aspektid aitavad tagada, et MTÜ raamatupidamine on korrektne ja läbipaistev, mis on oluline nii organisatsiooni juhtidele, liikmetele, rahastajatele, annetajatele kui ka laiemale avalikkusele. Raamatupidamises tuleks alati järgida hea raamatupidamistava põhimõtteid ja vajadusel kasutada professionaalse raamatupidaja või raamatupidamisteenuseid.
Soovitused
Mittetulundusühingud on oluline osa meie ühiskonnast, aidates täita erinevaid sotsiaalseid, kultuurilisi, hariduslikke ja muid ülesandeid. Samas on nende finantsjuhtimine ja raamatupidamine tihti keeruline ning nõuab teatud eripäradega arvestamist.
E-raamatupidamine24 on spetsialiseerunud MTÜ-de raamatupidamisele ja finantsjuhtimisele, omades kogemusi nii kohalike kui ka rahvusvaheliste projektide raamatupidamises. Meie asjatundlik meeskond aitab mittetulundusühingutel navigeerida keerulises raamatupidamis- ja maksukeskkonnas, tagades samas läbipaistvuse, usaldusväärsuse ja vastavuse kõigile regulatsioonidele.
Meie teenused hõlmavad mitmesuguseid aspekte, alates igapäevasest raamatupidamisest, sh tulu- ja kuluarvestus projektide kaupa, kuni keerukamate küsimuste, nagu käibemaks ja sihtfinantseerimise kajastamine, lahendamiseni. E-raamatupidamine24 meeskond on ka suuteline aitama MTÜ-del rahvusvaheliste projektide raamatupidamist korraldada, mis nõuab sageli erilisi aruandlusstandardeid ja -protseduure.
Selle blogipostituse eesmärk on jagada mõningaid olulisi aspekte ja näpunäiteid MTÜ-de raamatupidamise kohta, tuginedes e-raamatupidamine24 praktilistele kogemustele ja asjatundlikkusele. Nii et kui te olete MTÜ juht, raamatupidaja või lihtsalt huvitatud sellest, kuidas MTÜ-de raamatupidamine toimib, lugege meie blogi ja saate väärtuslikke teadmisi sellest valdkonnast.