Kinnisvara väljaüürimine ja majutusteenuse pakkumine võivad tunduda esmapilgul sarnased, kuid neil on olulised erinevused maksustamise, lepingute ning deklareerimise osas. Selles postituses selgitame peamisi erinevusi tavapärase üürilepingu, lühiajalise rendi ja majutusteenuse vahel ning vaatleme, kuidas mõjutavad maksukohustused ja käibemaksu arvestamine kinnisvara väljaüürimist.
Tavapärane üürileping
Mis on tavapärane üürileping?
Tavapärane üürileping on pikemaajaline kokkulepe, kus kinnisvara omanik (üürileandja) annab oma vara kasutamiseks teisele isikule (üürnikule) elamise eesmärgil. Tavaliselt on selline leping sõlmitud kuueks kuuks või kauemaks, kusjuures üürnikul on võimalus eluruumi püsivalt kasutada.
Maksustamine tavapärase üürilepingu puhul:
- Eraisikuna kinnisvara välja üürimine: kui kinnisvara omanik on eraisik, siis ta peab oma üüritulu deklareerima iga-aastases tuludeklaratsioonis. Eraisikule ei laiene käibemaksu kohustus, kuna kinnisvara üürimine eluruumina ei kuulu Eestis käibemaksuga maksustamisele.
- Äriühingule kuuluv kinnisvara: kui kinnisvara kuulub äriühingule, siis eluruumi üürilepingu puhul käibemaksu tavaliselt ei lisata, välja arvatud juhul, kui tegemist on lühiajalise majutusteenusega.
Käibemaksu arvestamine:
Kui kinnisvara osteti sisendkäibemaksu mahaarvestamisega (näiteks uus kinnisvara arendajalt), tuleb jälgida, kuidas kinnisvara kasutatakse. Kui kinnisvara kasutatakse ainult eluruumina tavapärase üürilepingu alusel, siis tuleb potentsiaalselt osaliselt sisendkäibemaks tagasi maksta, kuna eluruumi üürimine ei ole käibemaksuga maksustatav teenus.Kui eraisik annab enda kinnisvara haldamiseks ettevõttele
Kui eraisik annab oma kinnisvara haldamiseks oma äriühingule, kes tegeleb kinnisvara üürimisega, muutub üürilepingu ja tulu maksustamise struktuur mõnevõrra keerukamaks. Sellises olukorras toimub kinnisvara kasutamine ettevõtte poolt, kuid see toob kaasa maksustamise erireeglid, kuna kinnisvara omanik ja haldav äriühing on seotud osapooled.
Leping eraisiku ja ettevõtte vahel:
Eraisik võib sõlmida lepingu enda äriühinguga, millega ta annab kinnisvara haldamiseks äriühingule. Selline leping võib olla:
- Rendileping (kus ettevõte tasub eraisikule tasu kinnisvara kasutamise eest).
- Kasutusleping (kus äriühing kasutab kinnisvara ja maksab ainult seotud kulud).
Maksustamine:
- Kui kinnisvara on antud haldamiseks äriühingule, kuulub saadav tulu ettevõtte raamatupidamisse.
- Eraisiku ja äriühingu vaheline tehing: Kui eraisik küsib äriühingult tasu kinnisvara kasutamise eest (näiteks rendileping), siis seda tasu käsitletakse eraisiku rendituluna ja see tuleb deklareerida eraisiku tuludeklaratsioonis. Eraisiku puhul on see maksustatav kui renditulu ja sellele rakendub tulumaks.
- Ettevõtte tulu: Äriühing, kes kinnisvara välja üürib, peab kogu üüritulu deklareerima ettevõtte tuluna. Tavapärase üüri puhul käibemaksukohustus ei teki, kuna eluruumi üürimine ei kuulu käibemaksuga maksustatavate teenuste hulka.
- Sisendkäibemaks: Kui kinnisvara on soetatud eraisiku poolt, siis ei saa äriühing hiljem tagasi küsida sisendkäibemaksu, kuna see tehing on toimunud eraisiku kaudu.
Käibemaksu arvestamine:
- Tavapärane üürileping, kus ettevõte annab kinnisvara edasi eluruumina, ei kuulu käibemaksuga maksustamisele, seega käibemaksu lisamine ei ole vajalik.
- Kui ettevõte hakkab osutama lühiajalisi majutusteenuseid, siis tuleb tulu maksustada 9% käibemaksuga.
Näide:
Eraisik: Ants annab oma korteri haldamiseks oma ettevõttele OÜ AntsRental, kes hakkab seda korterit üürima kolmandatele isikutele.
Rendileping: OÜ AntsRental maksab Antsule kuutasu 500 eurot kinnisvara kasutamise eest.
Maksustamine: Ants deklareerib selle tulu eraisiku tuludeklaratsioonis ja tasub vastavalt tulumaksu. OÜ AntsRental deklareerib omakorda oma teenitud üüritulu (nt 800 eurot kuus) ettevõtte tuluna, millele käibemaksu ei lisandu, kuna tegemist on eluruumi pikaajalise üürimisega.
Lühiajaline Rendileping
Mis on lühiajaline rendileping?
Lühiajaline rendileping on kokkulepe kinnisvara kasutamiseks piiratud ajaperioodiks, tavaliselt vähem kui kolm kuud. Sageli kasutatakse sellist lepingut hooajaliste üüride puhul või näiteks Airbnb ja Booking.com platvormide kaudu pakutavate renditeenuste puhul.
Maksustamine lühiajalise rendi puhul:
- Eraisikuna lühiajaline väljaüürimine: Eraisik peab lühiajalise rendi tulu deklareerima samamoodi nagu pikaajalise üürilepingu tulu. Kuid oluline on märkida, et kui lühiajaline väljaüürimine on osa järjepidevast tegevusest (nt Airbnb kaudu regulaarselt pakkumine), võib tekkida vajadus käsitleda seda kui ettevõtlust.
- Äriühingule kuuluv kinnisvara: Kui lühiajaline rentimine toimub äriühingu kaudu, on tegemist majutusteenuse majandustegevusega ja kõik renditulud kajastatakse ettevõtte raamatupidamises tuluna.
Käibemaksu arvestamine:
- Kui kinnisvara renditakse välja lühiajaliselt ja regulaarselt, võib renditeenus kuuluda maksustamisele käibemaksuga. Kui sisendkäibemaks on kinnisvara ostmisel tagasi küsitud, tuleb lisada lühiajalisele renditulule käibemaks.
- Eestis on lühiajalise majutusteenuse puhul kehtiv käibemaksumäär 9%, näiteks hotellide, külalistemajade ja Airbnb kaudu pakutavate teenuste puhul.
Majutusteenus
Mis on majutusteenus?
Majutusteenus on äriline tegevus, kus kinnisvara omanik pakub eluruumi lühiajaliseks kasutamiseks majutusteenusena, mis sarnaneb hotellidele või külalistemajadele. See teenus võib olla osutatud hotellis, külalistemajas või korteris, mida renditakse välja lühikese perioodi vältel turistidele või ajutiseks elamiseks.
Maksustamine majutusteenuse puhul:
Eraisikuna majutusteenuse osutamine: eraisik võib pakkuda majutusteenust lühiajaliselt (nt Airbnb kaudu), kuid kui tegevus muutub regulaarseks, võib see tuua kaasa kohustuse registreerida tegevus ettevõtlusena ning vastavalt sellele deklareerida ja maksustada tulu.
Äriühingule kuuluv kinnisvara: kui majutusteenust pakutakse äriühingu kaudu, on tegemist majutusteenusega, mis on Eestis maksustatav käibemaksuga (9%). Kogu tulu tuleb deklareerida ettevõtte tuluna ja sellele lisada käibemaks.
Käibemaksu arvestamine:
- Kui majutusteenus kuulub maksustamisele, tuleb lisada teenusele 9% käibemaks. Kui kinnisvara on ostetud käibemaksu mahaarvestamisega, siis sisendkäibemaksu tagasinõudmine on lubatud, kuid tuleb hoolikalt jälgida, et vara kasutatakse täies mahus maksustatavate teenuste jaoks.
- Kui kinnisvara kasutatakse osaliselt eluruumina ja osaliselt majutusteenusena, siis võib olla vajalik sisendkäibemaksu osaline tagasimaksmine.
Maksustamise ja deklareerimise erisused:
Tavapärane üürileping:
- Käibemaksu kohustus puudub, kuna eluruumi üürimine ei ole maksustatav teenus.
- Tulu deklareerimine: eraisikuna tulu deklareeritakse tuludeklaratsioonis; äriühinguna ettevõtte tuluna.
- Sisendkäibemaks: kui kinnisvara osteti käibemaksuga ja seda kasutatakse eluruumina, tuleb sisendkäibemaks osaliselt/proportsionaalselt tagasi maksta.
Lühiajaline rendileping:
- Käibemaks: võib olla vajalik, kui renditeenus on pidev ja äriline (nt Airbnb); kehtib 9% käibemaks.
- Tulu deklareerimine: sõltub sellest, kas tegemist on eraisiku või äriühinguga.
- Sisendkäibemaks: kui kinnisvara on ostetud ja kasutatud maksustatava teenuse pakkumiseks, saab sisendkäibemaksu tagasi küsida.
Majutusteenus:
- Käibemaks: 9% määr, mis on kohustuslik majutusteenuste puhul.
- Tulu deklareerimine: kõik tulud tuleb deklareerida vastavalt ettevõtluse tulumaksureeglitele.
- Sisendkäibemaks: majutusteenuse osutamiseks kasutatud kinnisvara puhul saab sisendkäibemaksu tagasi küsida, kui kogu kinnisvara kasutatakse maksustatava teenuse jaoks.
Ettevõtte eluruumi rent enda töötajale
Kui äriühing rendib või annab töötajale kasutada eluruumi, siis tekib ettevõttel ja töötajal mitmeid maksustamise ja deklareerimise küsimusi. Selline tehing võib olla kasulik, kui töötaja vajab eluaset töökoha lähedal või kui tööandja soovib pakkuda lisahüve. Siin selgitame, kuidas see olukord seaduslikult ja maksustamise mõttes lahendatakse Eestis.
Eluruumi rendileandmine töötajale
Kui ettevõtte omanduses on eluruum ja see antakse töötaja kasutusse, võivad tekkida mitmed maksustamise ja deklaratsiooni aspektid, sõltuvalt tehingu tingimustest ja töötaja poolt tehtavatest kulutustest. On oluline teada, et sellist eluasemeteenust võib käsitleda erisoodustusena, kui töötajalt küsitav rendihind on turuhinnast madalam või kui ettevõte kannab eluasemega seotud kulud.
Olulised kaalutlused:
- Turuhind: kui töötajalt küsitav rendihind on madalam kui turuhind, siis võib tekkida erisoodustuse maksustamise kohustus. Erisoodustus on tööandja poolt töötajale antud vara või teenus, mille eest töötaja ei maksa turuhinnale vastavat tasu.
- Töötaja ja tööandja vahelised kohustused: Kui ettevõte pakub töötajale eluruumi ja töötaja maksab selle eest turuhinna, siis erisoodustust ei teki. Kui aga töötaja maksab alla turuhinna või ei maksa üldse, siis tekib erisoodustuse maksustamise kohustus.
Maksustamine ja erisoodustuse arvestamine
Erisoodustuse maksustamine:
Kui ettevõte annab töötajale eluruumi kasutada ilma tasu nõudmata või alla turuhinna, käsitletakse seda erisoodustusena. Erisoodustus on maksustatav tööandja tasandil ja sellega kaasnevad järgmised maksud:
- Tulumaks (20%): Erisoodustuse väärtuselt peab tööandja maksma tulumaksu.
- Sotsiaalmaks (33%): Lisaks tulumaksule maksustatakse erisoodustus ka sotsiaalmaksuga.
Erisoodustuse väärtuseks loetakse eluruumi turuhind või turuhinnale vastav rendihind, millest töötaja tasutud osa (kui see on alla turuhinna) lahutatakse. Näiteks kui turuhind on 500 eurot ja töötaja maksab ainult 200 eurot, siis ülejäänud 300 eurot loetakse erisoodustuseks.
Erisoodustuse maksustamise näide:
Turuhind eluruumi rentimiseks: 500 eurot kuusTöötaja makstav summa: 200 eurot kuus
Erisoodustus: 500 - 200 = 300 eurot kuus
Tulumaks (20%): 300 x 0,2 = 60 eurot
Sotsiaalmaks (33%): 300 x 0,33 = 99 eurot
Kokku tööandja maksukohustus: 60 + 99 = 159 eurot kuus
Seega peab ettevõte maksma riigile erisoodustuse maksud, kui töötaja maksab eluruumi eest alla turuhinna.
Kui eluruum on vajalik tööülesannete täitmiseks:
Kui töötaja vajab eluruumi tööülesannete täitmiseks (näiteks ajutine tööalane komandeering või töökoht on töötaja alalisest elukohast kaugel), siis sellise eluruumi pakkumine võib olla maksuvaba. Siin kehtivad aga kindlad reeglid:
- Töötaja elukoht asub vähemalt 50 km kaugusel töökohast.
- Kulutused ei ületa 200 eurot kuus Tallinnas või Tartus, ja 100 eurot mujal Eestis (vastavalt tulumaksuseadusele). Piirmäära ületavad kulud loetakse erisoodustuseks.
Piirmäärade ja maksustamise reeglid:
- Piirmäärad kehtivad isikupõhiselt ning iga töötaja kohta tuleb arvestada kulusid eraldi.
- Need piirmäärad kohaldatakse ühe maksustamisperioodi (kalendrikuu) kohta ja kehtivad ainult dokumenteeritud kulutuste alusel (näiteks arved majutusteenuste või üüri kohta).
- Kui majutuskulud ületavad kehtestatud piirmäära (200 eurot Tallinnas/Tartus või 100 eurot mujal), siis ainult piirmäärani ulatuv osa on maksuvaba. Kõik, mis ületab selle summa, maksustatakse erisoodustusena, mille puhul tööandja peab tasuma tulumaksu ja sotsiaalmaksu.
Käibemaks ja sisendkäibemaksu tagasiarvestamine
Kui ettevõte rendib eluruumi enda töötajale, on oluline mõista ka käibemaksu arvestust. Eluruumi üürimine või rentimine ei kuulu Eestis käibemaksuga maksustatavate teenuste hulka, seega:
- Eluruumi rendilepingul ei lisata käibemaksu.
- Kui kinnisvara on soetatud äriühingu poolt ja kasutatud ainult eluruumina, ei ole ettevõttel õigust tagasi küsida kinnisvara soetamisel tasutud sisendkäibemaksu.
Kui kinnisvara kasutatakse osaliselt majandustegevuseks (näiteks renditakse osaliselt lühiajaliselt turistidele ja osaliselt töötajatele), tuleb sisendkäibemaks jagada proportsionaalselt ja sellest tulenevalt osa käibemaksu võib olla tagasi nõutav.
Töö- või ametilähetuse majutuskulud:
- Töö- või ametilähetuses viibimisega seotud majutuskulud ei kuulu üldse maksustamisele. Kui töötaja on lähetuses ja tööandja maksab tema majutuse eest, siis need kulud on maksuvabad olenemata summast ja nendele ei rakendu ülaltoodud piirmäärad.
- Kui tööandja otsustab rentida korteri, mis on majanduslikult soodsam kui hotellimajutus, siis võib seda kulutust käsitleda ettevõtlusega seotud kuluna, mis on samuti maksuvaba ja ei käsitleta erisoodustusena.
Tööandjale kuuluva eluruumi kasutamine:
- Kui tööandja pakub töötajale tööandjale kuuluva korteri kasutamise, siis erisoodustuse hinna arvutamisel võetakse aluseks korteri turuhind või üürilepingu alusel määratud üürihind. Samuti arvestatakse erisoodustuse määramisel korteriga seotud kommunaalkulusid (näiteks vee-, elektri-, kanalisatsiooni- ja prügikulud).
- Kui tööandja ei kata täielikult kommunaalkulusid või kui töötaja tasub turuhinna alusel, siis erisoodustust ei teki.
Maksuriskid Airbnb ja teiste lühiajalise majutuse teenuste kasutamisel:
Kui tööandja rendib töötajale majutust läbi Airbnb või teiste lühiajalise majutuse platvormide, võib tekkida maksurisk, kui majutuskulu dokumenteerimine ei ole piisavalt läbipaistev või arved ei vasta maksustamisele esitatavatele nõuetele. Oluline on kasutada korrektseid kuludokumente ja esitada majutuse eest nõuetekohased arved, et vältida maksustamise küsimusi.
Tavapärane üürileping ja majutusteenuse näidis
Näidis üürileping (tavapärane üürileping)
ÜÜRILEPING
Käesolev üürileping (edaspidi „Leping“) on sõlmitud ____. aastal, kuupäeval ____ (edaspidi „Lepingupäev“), alljärgnevate osapoolte vahel:
-
Üürileandja:
Nimi: ________________
Isikukood: ________________
Aadress: ________________
Kontakttelefon: ________________
E-mail: ________________ -
Üürnik:
Nimi: ________________
Isikukood: ________________
Aadress: ________________
Kontakttelefon: ________________
E-mail: ________________
1. LEPINGU OBJEKT
Üürileandja annab üürnikule kasutamiseks eluruumi, mille aadress on ________________ (edaspidi „Eluruum“), mille üldpind on ____ m².
2. ÜÜRIPERIOOD
Leping sõlmitakse tähtajaga alates ____ kuni ____. Lepingut võib pikendada poolte kirjalikul kokkuleppel.
3. ÜÜRISUHE
3.1. Üür on ____ eurot kuus, millele ei lisandu käibemaksu.
3.2. Üürnik kohustub tasuma üüri hiljemalt iga kuu ____ kuupäevaks Üürileandja pangakontole nr: ________________.
3.3. Üürileandja ja Üürnik lepivad kokku, et kommunaalkulud ja muud lisakulud tasub Üürnik vastavalt tegelikele kuludele (elekter, vesi, küte jne).
4. ÜÜRILEANDJA KOHUSTUSED
4.1. Üürileandja kohustub tagama Eluruumi vastavuse lepingulisele kasutusele ning korraldama kõik vajalikud remonditööd, mis ei ole tingitud Üürniku tegevusest.
4.2. Üürileandja ei sekku Üürniku igapäevasesse kasutusse, kui see toimub kooskõlas seaduse ja Lepingu tingimustega.
5. ÜÜRNIKU KOHUSTUSED
5.1. Üürnik kasutab Eluruumi hoolikalt ja vastutustundlikult ning väldib kahjustuste tekkimist.
5.2. Üürnik teavitab Üürileandjat kohe, kui avastab Eluruumis probleeme või vajakajäämisi, mis vajavad remonti.
5.3. Üürnik ei tohi allüürida Eluruumi ilma Üürileandja kirjaliku loata.
6. LEPINGU LÕPPEMINE
6.1. Leping lõpeb lepingu tähtaja möödumisel või poolte kokkuleppel.
6.2. Üürnik võib Lepingu lõpetada, teatades sellest Üürileandjale ette vähemalt ____ kuud.
7. MUUD TINGIMUSED
7.1. Kõik Lepingu muudatused ja täiendused tehakse kirjalikult ja need on kehtivad, kui mõlemad pooled on need allkirjastanud.
7.2. Poolte vahelised erimeelsused lahendatakse vastastikusel kokkuleppel, kui kokkulepet ei saavutata, lahendatakse vaidlused Eesti Vabariigi kohtus.
Allkirjad:
Üürileandja: ________________ Kuupäev: ________________
Üürnik: ________________ Kuupäev: ________________
Näidis majutusteenuse/lühiajalise üürileping
MAJUTUSTEENUSE LEPING
Käesolev leping (edaspidi „Leping“) on sõlmitud ____. aastal, kuupäeval ____ (edaspidi „Lepingupäev“), alljärgnevate osapoolte vahel:
-
Majutusteenuse osutaja:
Nimi: ________________
Isikukood/Äriregistri number: ________________
Aadress: ________________
Kontakttelefon: ________________
E-mail: ________________ -
Kliendi nimi:
Nimi: ________________
Isikukood: ________________
Aadress: ________________
Kontakttelefon: ________________
E-mail: ________________
1. LEPINGU OBJEKT
Majutusteenuse osutaja annab Kliendile ajutiseks kasutamiseks kinnisvara, mille aadress on ________________ (edaspidi „Majutuskoht“), perioodiks alates ____ kuni ____.
2. MAJUTUSPERIOOD
Majutusteenus osutatakse ajavahemikul ____. (alguskuupäev) kuni ____. (lõppkuupäev).
Kokkuleppe pikendamine toimub ainult mõlema poole nõusolekul.
3. TEENUSTASU JA MAKSETINGIMUSED
3.1. Teenustasu on ____ eurot ööpäevas, millele lisandub käibemaks __%.
3.2. Kliendi kohustus on tasuda kogu majutusteenuse eest ette hiljemalt ____ kuupäevaks, teenuse osutaja pangakontole nr: ________________.
3.3. Hilinenud maksete puhul on Majutusteenuse osutajal õigus nõuda viivist ____% päevas.
4. MAJUTUSKOHA KASUTAMINE
4.1. Klient kohustub kasutama Majutuskohta heaperemehelikult ja hoidma vara korras.
4.2. Klient ei tohi põhjustada müra ega häirida teisi elanikke või naabreid.
4.3. Klient on kohustatud teatama Majutusteenuse osutajale viivitamatult kõikidest kahjustustest ja probleemidest Majutuskohas.
5. KAHJUDE HÜVITAMINE
5.1. Klient vastutab tema kasutusest tulenevate kahjustuste eest, mis on põhjustatud Majutuskoha varale.
5.2. Kõik kahjustused peavad olema hüvitatud hiljemalt lahkumise kuupäeval.
6. LEPINGU LÕPPEMINE
6.1. Leping lõpeb kokkulepitud perioodi möödumisel.
6.2. Majutusteenuse osutajal on õigus Leping erakorraliselt lõpetada, kui Klient rikub Lepingu tingimusi, sealhulgas käitumisreegleid või maksekohustusi.
7. MUUD TINGIMUSED
7.1. Kõik Lepingu muudatused tehakse kirjalikult ja need jõustuvad, kui mõlemad pooled on need allkirjastanud.
7.2. Kokkuleppe mittesaavutamisel lahendatakse vaidlused Eesti Vabariigi kohtus.
Allkirjad:
Majutusteenuse osutaja: ________________ Kuupäev: ________________
Klient: ________________ Kuupäev: ________________
Need lepingud on üldised näidised ja neid tuleks kohandada vastavalt konkreetsetele vajadustele ja juriidilistele nõuetele.
Kinnisvara väljaüürimine ja majutusteenuse pakkumine nõuavad hoolikat maksustamise ja lepinguliste nüansside tundmist. On oluline mõista, kuidas erinevad maksukohustused ja käibemaksu reeglid mõjutavad pika- ja lühiajalist väljaüürimist, samuti erisusi majutusteenuste osutamisel. Õigete teadmistega on võimalik vältida ebameeldivaid üllatusi ning tagada maksude korrektne deklareerimine, mis aitab kinnisvarainvesteeringutest maksimaalselt kasu lõigata.