Kui olete ettevõtja, eriti alustav, võib tekkida küsimus, kas registreerida oma osaühing (OÜ) käibemaksukohuslaseks või mitte. Käibemaks (KM) on tarbimismaks, mida kogutakse lõpptarbijalt. Ettevõtete jaoks tähendab see aga lisakohustusi, aga ka võimalikke eeliseid. Vaatame lähemalt, millal võiks käibemaksukohuslase staatus olla kasulik ja millal mitte.
Käibemaksukohuslaseks registreerimise plussid
KM-tagastus sisendkäibemaksult
Kui teie OÜ on käibemaksukohuslane, saate nõuda tagasi sisendkäibemaksu, mida maksate oma äritegevusega seotud kaupade ja teenuste eest. See tähendab, et kõik ostud – muutuvad teie jaoks 22% odavamaks (alates 01.01.2024 Eesti käibemaksumäär), kuna saate KM riigilt tagasi.
Usaldusväärsuse ja professionaalsuse suurendamine
Käibemaksukohuslase number ettevõtte rekvisiitidel võib suurendada usaldusväärsust klientide ja partnerite silmis. See näitab, et ettevõte on piisavalt suur ja tegeleb aktiivse majandustegevusega.
Võimalus teha äri KM-kohuslaste ettevõtetega
Mõned ettevõtted eelistavad teha äri ainult käibemaksukohuslastega, kuna see lihtsustab nende enda käibemaksuarvestust.
Käibemaksukohuslaseks registreerimise miinused
Lisakohustused
Käibemaksukohuslase staatus toob kaasa lisakohustusi, nagu igakuine või kvartaalne KM-deklaratsiooni esitamine. See tähendab rohkem raamatupidamistööd ja potentsiaalselt suuremaid kulutusi raamatupidamisteenustele.
KM lisamine oma teenustele ja toodetele
Kui teie OÜ on käibemaksukohuslane, peate lisama käibemaksu oma müüdavatele kaupadele ja teenustele. See võib teha teie hinnad lõpptarbijale kõrgemaks, mis omakorda võib mõjutada konkurentsivõimet turul, eriti kui teie sihtrühm on peamiselt eraisikud.
Väikeettevõtte erisoodustuste kaotamine
Eestis on väikeettevõtetele ette nähtud käibemaksuvabastus kuni teatud käibe piirini (40 000€ kalendriaastas). Käibemaksukohuslaseks registreerimisega loobute neist soodustustest.
Millal on mõistlik registreerida OÜ käibemaksukohuslaseks?
Kui teie ettevõtte käive ületab seadusega määratud piirmäära. Eestis on see 40 000 eurot kalendriaastas.Käibemaksukohuslase staatus võib tuua kaasa nii eeliseid kui ka kohustusi. Oluline on hinnata, kuidas see mõjutab teie äritegevust, arvestades teie klientide profiili, teie ettevõtte suurust ja tegevusvaldkonda. Kui teie ettevõte kasvab ja areneb, võib käibemaksukohuslaseks registreerimine muutuda kasulikuks sammuks, mis toetab teie äri laienemist ja suurendab usaldusväärsust.